به نقل از آکاایران: در حقیقت کسى که چیزى به دیگرى مى دهد و منّتى بر او مى گذارد، یا با آزار خود او را خوار و تحقیر و دل آزرده مى کند، این شخص نه تنها به او خدمت نکرده، بلکه با این عمل زشتِ خود آبروى یک مسلمان را از بین برده است، و صد البته که شخصیت مسلمان، بالاتر از مال و ثروت است.

صدقه امام زمان

امام صادق(علیه السلام) فرمودند: هیچ چیز نیست، مگر آنکه فرشته اى بر آن گمارده مى شود، جز صدقه. چرا که آن در دست خدا واقع مى شود. در روایات دیگر وارد شده است که صدقه قبل از اینکه در دست سائل قرار گیرد، در دست خدا قرار مى گیرد.(وسائل الشیعة، ج 9، ص 434; مستدرک الوسائل، ج 7، ص 155)

در روایات اسلامى وارد شده که صدقه دادن مستحب است، ولو به کمترین چیزها و اگر کسى قدرت مالى زیاد ندارد، مى تواند با اندک چیزى به این دستور الهى عمل کند. این عمل اختصاص به اغنیا ندارد، بلکه از هر غنى و فقیر شایسته است.

در صدقه دادن از منّت نهادن بپرهیزید!!

آکاایران: انفاقى با ارزش است که براى خدا انجام گیرد. خداى سبحان مى فرماید: (الَّذِینَ یُنْفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ فِی سَبِیلِ اللهِ ثُمَّ لاَ یُتْبِعُونَ مَا أَنْفَقُوا مَنّاً وَلاَ أَذىً لَهُمْ أَجْرُهُمْ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَلاَ خَوْفٌ عَلَیْهِم وَلاَ هُمْ یَحْزَنُونَ); کسانى که اموال خود را در راه خدا انفاق مى کنند و سپس به دنبال انفاق خود منّت نمى گذارند و آزارى هم نمى رسانند، پاداش آنها نزد پروردگارشان است، و نه ترسى دارند و نه غمگین مى شوند. (بقره (2)، آیه 262)

در حقیقت کسى که چیزى به دیگرى مى دهد و منّتى بر او مى گذارد، یا با آزار خود او را خوار و تحقیر و دل آزرده مى کند، این شخص نه تنها به او خدمت نکرده، بلکه با این عمل زشتِ خود آبروى یک مسلمان را از بین برده است، و صد البته که شخصیت مسلمان، بالاتر از مال و ثروت است.

یک استفتاء از محضر مبارک آیة الله حسینی زنجانی(دام ظله) در باب صدقه:

حکم صدقه برای سلامتی امام زمان (عج الله تعالی فرجه الشریف) چیست؟، آیا این کار بدعت در دین نیست؟ فواید این کاربرای صدقه دهنده چیست؟

صدقه دادن برای وجود حضرت ولی عصر(عج الله تعالی فرجه الشریف) بدعت نیست و بلکه سنت (مستحب) است و برخی از علماء بزرگوار شیعه در آثار خود فرموده اند: «یکی از تکالیف مومنان در زمان غیبت صدقه دادن برای حفظ وجود مبارک امام عصر - علیه السلام - است به آنچه ممکن باشد» و سید بن طاووس - از اجلای علمای شیعه - به انجام  این عمل مقید بوده است  و صدقه دادن برای سلامتی وجود نازنین حضرت همانند دعا کردن برای طول عمر حضرت است که خود ائمه معصومین – علیهم السلام - به ما امر فرموده اند که برای طول عمر ایشان دعا کنیم، چنانچه حضرت امام رضا-علیه السلام - به یونس بن عبدالرحمان - که شخصیت بسیار جلیلی است - فرمودند که چنین دعا کن: «اللهم صل علی ولاه عهده، والائمه من بعده، و بلغهم آمالهم و زد فی آجالهم و اعز نصرهم…»: خدایا بر جانشینان او و پیشوایان بعد از او درود فرست و آنان را به آرزوهایشان برسان و عمرشان را طولانی گردان و یاورانش را عزت بخش…. اما در خصوص اثر دعا ،عرض می کنیم که وظیفه ما دعا کردن است و باید این وظیفه را انجام دهیم و انشاء الله دعاهای ما و صدقه ما برای حفظ وجود و طول عمر آن حضرت موثر است. والله العالم

منابع:

کتاب رمضان ماه خدا ـ حسنعلی و زین العابدین احمدی

سایت آیة الله حسینی زنجانی (دام ظله)

سایت شیعه سرچ

 گردآوری: بخش دین و اندیشه آکاایران