به نقل از آکاایران: حسین (علیه السلام)  «مصباح الهدى » است تا در این ظلمتکده خاک، دلیل و راهنماى راه باشد؛ و «سفینة النجاة» است تا در اقیانوس متلاطم فتنه‏ها و ضلالت ها، غرق شدگان را که کشتى شکسته بودند فریاد رس باشد. مقالات احکام هم در ایام محرم حال و هوای حسینی دارد. در این ایام سعی داریم در هر مقاله ضمن مطرح کردن احکام عزاداری، هر نوشتار به نوعی متبرک به نام مبارک امام حسین علیه السلام باشد.

احکام عزاداری

در این مقاله یکی از آثار و برکات فردى سیدالشهداء را بطور خلاصه بررسی می کنیم:

چراغ هدایت و کشتى نجات‏

روایت شده که امام حسین (علیه السلام) فرمود: «خدمت رسول خدا (صلی الله علیه و آله) شرفیاب شدم در حالیکه ابى بن کعب هم آنجا بود. حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمود: مرحبا به تو، اى ابا عبدالله، اى زینت آسمان ها و زمین. ابى گفت : چگونه او زینت آسمان ها و زمین است در صورتى که کسى غیر از تو چنین نیست؟ حضرت فرمود: اى ابى، قسم به کسى که مرا به حق به نبوت مبعوث کرد، حسین بن على در آسمان بزرگتر از روى زمین است، و همانا بر طرف راست عرش الهى نوشته شده است که او چراغ هدایت و کشتى نجات است.» (فرائد السمطین جوینى خراسانى ج 2)

یکى از برکات فردى حضرت سیدالشهدا (علیه السلام) این است که او «چراغ هدایت» و «کشتى نجات» است. اگر چه همه پیامبران و امامان (علیه السلام) چراغ ها و انوار هدایت و کشتی هاى نجات و رهایى اند، چنانکه پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) فرمود: «انما مثل اهل بیتى فیکم کمثل سفینة نوح من دخلها نجا، و من تخلف عنها هلک».

همانا خاندان و اهل بیت من در میان شما مانند کتشى نوح است که هر کس داخل آن شود نجات پیدا کرده و هرکس که از آن تخلف کند هلاک خواهد شد.(فرائد السمطین جوینى خراسانى ج 2)

آکاایران: اما کشتى نجات حسین (علیه السلام) حرکتش بر امواج توفنده و گسترده دریا، سریعتر و لنگر انداختن و پهلو گرفتن آن بر ساحل هاى نجات آسانتر بوده و دایره بهره‏ورى و استفاده از نور مشعل وجود حسین (علیه السلام) وسیعتر است.

آرى، حسین (علیه السلام) «مصباح الهدى» است تا در این ظلمتکده خاک، دلیل و راهنماى راه باشد؛ و «سفینة النجاة» است تا در اقیانوس متلاطم فتنه‏ها و ضلالت ها، غرق شدگان را که کشتى شکسته بودند فریاد رس باشد.

بعد از این مقدمه نوشتار مان را با پرسش و پاسخ هایی در باب عزاداری پی میگیریم:

سوال: تعزیه و شبیه خوانى هاى مذهبى به صورت فعلى، چه حکمى دارد؟

جواب: اگر مشتمل بر حرام و منشأ انتزاع حرام نباشد، مانعى ندارد.

آیة الله بهجت(ره)

سوال: حکم چاک زدن گریبان و بر سر و صورت زدن در مصیبت امام حسین علیه السلام چیست؟

جواب: بر سر و صورت زدن و گریبان چاک زدن در مصیبت آن بزرگوار مانعی ندارد.

آیة الله صافی گلپایگانی(مدظله)

 

سوال: قمه زدن در عزادارى امام حسین (علیه السلام) چه حکمى دارد؟

جواب: اگر موجب وهن مذهب در زمان حاضر و یا مستلزم خوف خطر جان یا ضرر معتنى به(قابل اعتنا) باشد جایز نیست.

آیة الله خامنه ای(مدظله)

 

سوال: برخی در جلسات سینه زنی و عزاداری معصومین علیه السلام در حال عزاداری صورت خود را خراش انداخته و به صورتشان خون جاری می شود؛ عزاداری به این شکل چه حکمی دارد؟

جواب: معلوم نیست که این کارها به عنوان ابراز شدت تألم بر مصائب اهل بیت علیهم السلام و عزاداری برای آن بزرگواران وهن باشد؛ بلی اگر موجب ضرر معتنی به شود جائز نیست.

آیة الله صافی گلپایگانی(مدظله)

منابع:

آثار و برکات سید الشهدا  ـ علیرضا رجالى تهران

پایگاه اطلاع رسانی مراجع عظام: صافی و بهجت

پیرامون عزاداری عاشورا ـ سید علی خامنه ای

 امام حسین علیه السلام عزاداری در زمان بنی عباس و مغول عزاداری در دوران اخیر نقش عزادارى حماسه کربلا، بزرگترین و دلخراش ترین واقعه تاریخ است که پس از 1400 سال هنوز هم زنده مانده و پس از چهارده قرن به یاد آن واقعه اشکها ر...

خطر این نوع عزاداری‎ها چیست؟
وقتی هدف عزاداری گم شد، به تبع آن محتوا نیز تغییر می‎کند و به تبع آن هم شکل عزاداری هم تغییر می‎کند. عزاداری چشم گیرتر اما بی محتواتر می‎شود. عَلَم‎ها و پرچم‎ها زیاد می شود، طبل‎ها و سنج‎ها زیاد می‎شود، شورها و بر سر و سینه زدن‎ها زیاد می‎شود، تیغ‎زدن‎ها

گردآوری: بخش دین و اندیشه آکاایران