امروزه یکی از مشکلات میان زوجهای جوان که به واسطه ی آن کانونهای خانوادگی در همان سالهای اول از هم می باشد، نبود صداقت و فریب خوردن یکی از طرفین یا اصطلاحاً فریب در ازدواج است که حجمی از پرونده های دادگاه خانواده را به خود اختصاص میدهد.با توجه به پرونده های موجود در دادگاه ها بیشتر فریب هایی که از جانب آقایان صورت گرفته ، دروغ در بیان داشتن تحصیلات عالیه ، شغل مناسب و یا حتی ادعای فرزندی یکی از خانواده های معروف بودن است و در مقابل فریب هایی که از جانب خانم ها صورت گرفته اکثراً مبتنی بر پنهان کردن ازدواج در گذشته است که با آشکار شدن این موارد، فریب خورده شکایت خود را تحت عنوان فریب در ازدواج به دادگاه ارائه میدهد.

تدلیس عبارت از عملیاتی است که زن یا مرد یا شخص ثالثی انجام داده و موجب فریب در امر ازدواج شود که طبق قانون جرم محسوب شده و فریب دهنده به مجازات خواهد رسید.

راهی که شارع مقدس برای جبران این ضرر پیش بینی نموده، حق فسخ نکاح است. امروزه مردان به جهت آشنایی با این حق به راحتی از آن بهره می برند، ولی اغلب زنان به جهت عدم آشنایی با این حق، زمانی که مورد تدلیس واقع می شوند، به طلاق روی آورده و از حقوق خود نیز می گذرند.

لذا در این نوشتار به توضیح و بیان چند پرسش و پاسخ در این زمینه می پردازیم:

 

حکم تدلیس را بیان کنید؟

همه مراجع: اگر تدلیس به پنهان کردن عیب هایى باشد که موجب فسخ عقد مى‏گردد، طرف مقابل مى‏تواند عقد را فسخ کند. اما اگر به پنهان کردن عیوب دیگر (مانند نداشتن بکارت و نازایى) و یا ابراز صفات کمال مانند داشتن تخصص، دریافت حقوق بالا و... چنانچه در عقد شرط کرده باشد یا عقد بر این امور مبتنى شده باشد، مى‏تواند عقد را فسخ کند.

(امام خمینى، تحریرالوسیله، ج 2، التدلیس، م 13 ؛ آیت الله صافى، هدایة العباد، ج 2، التدلیس، م 13 ؛ آیت الله سیستانى، منهاج الصالحین، ج 3، م 282 و 279 ؛ آیت الله فاضل، جامع المسائل، ج 1، س 1500 ؛ آیت الله مکارم، استفتاءات، ج 2، س 1 و 4 ؛ آیت الله خامنه‏اى، استفتاءات، س 442 و دفتر:آیات عظام بهجت، وحید، نورى و تبریزى.)

تبصره:  عیوبى که اگر در زن باشد مرد مى‏تواند عقد را (بدون طلاق) فسخ کند، عبارت است از: دیوانگى، مرض خوره، مرض برص، کورى، زمین‏گیر بودن، افضاد (یکى شدن راه بول و حیض یا راه حیض و غایط) بودن گوشت، استخوان و یا غده‏اى در رحم.

عیوبى که اگر در مرد باشد، زن مى‏تواند عقد را (بدون طلاق) فَسخ کند، عبارت است از: دیوانگى، نداشتن آلت مردى، ناتوانى از نزدیکى جنسى، کشیده شدن بیضه‏هاى مرد.

توضیح المسائل مراجع، م 2380 و 2381. (احکام ازدواج، سیدمجتبی حسینی، کد: /500021)

سوال: دختری 22 ساله هستم که از طریق مادر به بیماری هپاتیت B مبتلا شدم بنابر نظر پزشکان اکثر مردم جهان به بیماری هپاتیت B مبتلا هستند ولی این بیماری از راه خون و ارتباط جنسی به فرزند و دیگران منتقل می شود که علم پزشکی با تزریق واکسن به زوجین 6 ماه قبل از ازدواج و به فرزند روزهای قبل از تولد توانسته احتمال ابتلا را تا % کاهش دهد لطفاً بفرمایید: الف) با توجه به صداقت زوجین آیا همسر آینده باید از این مطلب با خبر شود؟ ب) آیا ازدواج و بچه دار شدن برای این دسته از افراد اشکال دارد؟

آیة الله تبریزی(ره):

هر مرضی که به واسطه معاشرت سرایت می کند واجب است گفته شود.

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات)

 

آیة الله فاضل لنکرانی(ره):

الف) خیر لازم نیست آگاه شود.

ب) خیر، ولی بهتر است مراعات شود و اقدامات پیش گیرانه صورت گیرد تا موجب ابتلای دیگران نشود.

(صراط النجاة، ج8، ص 214، س 605)

 

آیة الله بهجت(ره):

سوال: آیا نگفتن عیوب دختر در ازدواج، تدلیس محسوب مى شود؟

جواب: اگر بناى عقد بر سلامت از آن عیوب باشد، نگفتن آن ها تدلیس است.

 

آیة الله فاضل لنکرانی(ره):

سوال: در صورتى که اطرافیان دختر بعضى از عیوب دختر را مثل پیسى، سوختگى، کچلى، بیان نکنند، آیا به مجرد نگفتن تدلیس مى باشد؟ و شوهر حق پیدا مى کند عقد را فسخ کند؟

جواب: مجرد نگفتن عیب تدلیس نیست.

فرآوری: آمنه اسفندیاری 

بخش احکام اسلامی تبیان

منابع:

سایت حوزه

سایت احکام پرسمانی

پایگاه اطلاع رسانی آیة الله بهجت(ره)

شیعه نیوز

ازدواج
اگر می خواهید ازدواج دائم به ازدواج موقت و ارتباط پایدار به ارتباط ناپایدار نینجامد، کی و چه زمانی ازدواج کردن (با تمامی محورها و مشخصه های آن) را به خاطر بسپارید و در ذهن و زندگی خود پیاده کنید.
فسخ

ازداوج دائم و موقّت مسلمان با کافر غیر...

ازدواج زن و مرد مسلمان در موارد زیر چه حکمی دارد؟ الف) ازدواج دائم و موقت مرد مسلمان با زن کافر غیر اهل کتاب ب) ازدواج دائم و موقت زن مسلمان با مرد کافر غیر اهل کتاب
تدلیس

ازدواج کنیم یا مجرد بمانیم؟

ازدواج یک امر پسندیده است که مطابق طبیعت، فطرت، شرع، عقل، حافظ بقای نسل، پاکی نسل، سنت رسول اکرم (ص)، امر مقدس، نشاط بخش و نشانه ی خدا است.