به نقل از آکاایران: از پرحاشیه ترین بحث هایی که همیشه مطرح بوده است، شخصیت زن است؛ در طول تاریخ، زن به عنوان مخلوقی بی ارزش قلمداد می شده (این نکته در مجامع علمی هم مورد تائید بوده است). تا آنجا که اسلام، آمد و شخصیت واقعی آن را برای همه روشن کرد.

 انحطاط بشریت

سقراط از اندیشمندان یونانی می گوید: وجود زن بزرگترین منشأ انحطاط بشریت است.[1]

ارسطو: زن چیزی نیست مگر مرد ناکام، خطای طبیعت و حاصل نقصی در آفرینش.[2]

در تورات تحریف شده آمده که: حوا عامل گناه اولیه ی آدم و مسئول خروج وی از بهشت است.[3]

همچنین در انجیل تحریف شده آمده: زن عامل گناه کاری انسان اولیه است و گناه اولیه آدم، سبب شد که این گناه، در گوهر همه ی انسان ها سرشته شود؛ لذا همه ی انسان ها به جز عیسی(علیه السلام) و مریم(سلام الله علیها) با گناه متولد می شوند.[4]

این تنها تعدادی از نظرات اندیشمندان و کتب تحریف شده است. آنها که امروزه خود را مترقّی و آزادی خواه می دانند و دم از حقوق بشر می زنند، مبانی اندیشه ای آنها مواردی است که ذکر شد.

لازم به ذکر است که آنچه هم که امروزه به عنوان حقوق بشر و انجمن های حمایت از زنان و... در غرب، رواج پیدا کرده است، تنها هیاهویی است که به راه افتاده و در حقیقت، زنان در بردگی نوینی به سر می برند.

آکاایران: به عبارت دیگر؛ چیزی که در غرب، به عنوان ارزش نهادن به مقام زن، تعریف شده است (یعنی اشتغال زنان، بی بند و باری آنها، آزادی در پوشش و...) بی شباهت به این مثال نیست که شما برای اینکه ارزش فردی را ثابت کنید، می گویید «این آدم، خیلی قوی و نترس است؛ او قادر به هر کاری هست، حتّی می تواند خود را از ارتفاع 7 متری به پایین بیاندازد». این کار، در حقیقت، ارزش محسوب نمی شود، بلکه با هیاهو و هیجانی که شما راه انداختید، او و دیگران، ارزشش را در این می بینند. در اینجا دو حالت پیش می آید: اگر انجام دهد، از بین خواهد رفت و اگر عمل نکند، احساس سرخوردگی خواهد کرد.

بنابراین تنها حرکتی که به صورت حقیقی در مقابل این انحراف عظیم، ایستادگی کرده است، دین مبین اسلام است که از همان ابتدا با زنده به گور کردن دختران، مبارزه کرد و تا به امروز هم ادامه دارد.

خداوند زن را با ویژگی های زنانه آفریده و مرد را با ویژگی های مردانه؛ هیچ نقص و کاستی نیست، زیرا تمام انسان ها دارای تکلیفی هستند و هر کس به اندازه ی توان و شرایطی که دارد مکلف می شود و محبوترین آن ها هم با تقواترین آن ها است. حال خداوند برای زنان اینگونه تکلیف کرده و برای مردان به گونه ای دیگر و از هر کدام هم به همان اندازه می خواهد نه بیشتر
 
در فرهنگ اسلام، زن و مرد از ارزشی برابر برخوردارند، زیرا این ارزش را در روح آدمی می دانند. خداوند در قرآن کریم، این تساوی را این گونه بیان فرموده که: 

«إِنَّ الْمُسْلِمِینَ وَالْمُسْلِمَاتِ وَالْمُۆْمِنِینَ وَالْمُۆْمِنَاتِ وَالْقَانِتِینَ وَالْقَانِتَاتِ وَ... أَعَدَّ اللَّهُ لَهُم مَّغْفِرَةً وَأَجْرًا عَظِیمًا؛[احزاب/35] به یقین مردان مسلمان و زنان مسلمان، مردان با ایمان و زنان با ایمان، مردان مطیع فرمان خدا و زنان مطیع فرمان خدا، و... خداوند برای همه ی آن ها مغفرت و پاداش عظیمی فراهم ساخته است.»

و در جای دیگر می فرماید:

«مَن عَمِلَ صالحاً مِن ذَکَرٍ اَو اُنثی وَ هُوَ مۆمِنٌ فَلَنُحیِیَنَّهُ حیوةً طَیّبةً وَ لَنَجزِیَنَّهُم اَجرَهُم بِاَحسَنِ ما کانُوا یَعمَلونَ؛ هر کس کار شایسته ای انجام دهد، خواه زن باشد یا مرد در حالی که مۆمن است، او را به حیاتی پاک زنده می داریم و پاداش آن ها را به بهترین اعمالی که انجام می دادند خواهیم داد.»[نحل/79]

پس این که خداوند زن را با ویژگی های زنانه آفریده و مرد را با ویژگی های مردانه؛ هیچ نقص و کاستی نیست، زیرا تمام انسان ها دارای تکلیفی هستند و هر کس به اندازه ی توان و شرایطی که دارد مکلف می شود و محبوترین آن ها هم با تقواترین آن ها است. حال خداوند برای زنان اینگونه تکلیف کرده و برای مردان به گونه ای دیگر و از هر کدام هم به همان اندازه می خواهد نه بیشتر.

با این بیان، می توان مقایسه کرد، مبانی اندیشه ای آنها که در هیاهوی حقوق بشر و حفظ حقوق زنان و... او را به ورطه گناه و هلاکت کشانده اند و اسلام نابی که این گونه به زن، ارزش داده و او را در کمال، مساوی با مرد قرار داده است.

 

پی نوشت ها:

1- گری، بنوات، زنان از دید مردان، محمدجعفر پوینده، ج 1.

2- ویل دورانت، لذات فلسفه، ص57.

3- رساله اول پولس به تیموتائوس، 2 : 12 و 14.

4- زنان از دید مردان، و تاریخ تمدن ویل دورانت، ج 4، و عصر ایمان، بخش 2، فصل 30.

گردآوری: بخش دین واندیشه آکاایران