به نقل از آکاایران: وقف گره خوردن با تاریخ است. یعنی گذشتگان وقف می کنند برای آیندگان، آیندگان بهره می گیرند، درود می فرستند بر گذشتگان. یعنی چیزی که وقف کردی حرام نمی شود.

سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز   ***  مرده آن است که نامش به نکویی نبرند

آثار وقف

قرآن هم می گوید: «إِنَّ الَّذینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمنُ وُدًّا» (مریم/96) کسانی که عمل صالح انجام می دهند، در آینده مهرش در دلها می نشیند.

 

آثار وقف در زندگی فردی و اجتماعی

1- وقف مبارزه با حرص است.

2- وقف مبارزه با تکاثر است.

3- وقف وسیله ی محبوبیت است.

4- وقف، استمرار حیات طیبه است.

آدمی که خودش نیست ولی از موقوفاتش استفاده می کنند، انگار خودش هست. من نیستم ولی آن زمینی که وقف کردم، مردم از آن زمین استفاده می کنند. انگار هست. اینها که زنده هستند، مردم از آنها استفاده می کنند. آن هم که وقف می کند ولو خودش نیست ولی مردم از مالش استفاده می کنند. استمرار حیات طیبه است.

5- وقف وسیله ی نشر فرهنگ است.

6- وقف باقیات الصالحات است.

7- وقف نوع دوستی است. یعنی من دیگران را هم دوست دارم. آنطور نیست که هرچه دارم خودم بخورم و دهانم را پاک کنم.

8- وقف حلال مشکلات است. چقدر مشکلات را... بچه می خواهد کتاب بخواند، پدرش پول ندارد. می گوید: برو کتابخانه. عروسی می خواهد بگیرد، پول ندارد تالار بگیرد. می گوید: برو تالاری که وقف شده است. برو از سالن موقوفات استفاده کن. می خواهد افطاری بدهد، جا تنگ است، می گوید: برو در حسینیه، سفره ات را در حسینیه بیانداز.

9- وقف نشانه ی ایمان به معاد است.

10- وقف تعاون است.

11- وقف شرکت در اعمال دیگران است. سخنران و گوینده ای که در کتابخانه مطالعه می کند از کتاب وقفی، بعد می آید آن حرف هایی که یاد گرفته را می گوید ، هرچه مردم یاد گرفتند، ضمن اینکه خود گوینده ثواب دارد، آن کسی هم که این کتاب وقفی را در اختیار او گذاشت، در کار او شریک است.

این از مهمترین ویژگی های وقف است هر کسی با سلیقه خودش می تواند به این امر معنوی بپردازد فردی با ساختن مدرسه، مسجد، حسینیه برای عزاداری اباعبدالله و دیگری به خاطر توجه کمتر جامعه به یکی از ائمه معصومین (علیه السلام) وقفش را در آن مسیر قرار می دهد اینکه اراده وقف گذار و نیت او موثر در برطرف شدن کاستی معنوی جامعه از ارزش های بلند وقف است

12- وقف فانی را باقی کردن است. وقف آن چیزی را که فانی است، از بین می رود، مُهر بقا رویش می زنند.

13- وقف من، ما شدن است. آدمی که مال برای خودش است می شود من، وقتی وقف کرد، من می شود ما. وقف من ها را ما می کند. فانی را باقی می کند. ادنی را اعلی می کند. «أَ تَسْتَبْدِلُونَ الَّذی هُوَ أَدْنى‏ بِالَّذی هُوَ خَیْر» (بقره/61) یعنی چیز کم را زیاد می کند. چون مُهر خدا به آن می خورد.

14- وقف نشانه ی علاقه ی گذشتگان به آیندگان.

 

آثار وقف، پس از مرگ واقف

پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) می فرمایند: با مردن انسان طومار زندگی او پیچیده شده و برای همیشه ارتباط او با دنیا قطع می شود، مگر سه گروه: 1- دانشمندی که اثری علمی برای هدایت مردم، از خود به یادگار گذاشته باشد. 2- صدقات و خیرات مستمری که مردم، از آن ها سود برند. 3- فرزند صالح و نیک کرداری که پدر و مادر را به دعای خیر یاد کند. (میزان الحکمه ح 14287)

واقدی در کتاب مغازی، نقل می کند مخیربن نصر به پیامبر خدا (صلی الله علیه وآله) وصیت کرد تا اموالش را که 7 باغ بود در راه خدا به مصرف رساند، حضرت نیز آن ها را موقوفه قرار داد، تا اصل باغ ها محفوظ ماند و ثمره هایش مورد استفاده امت اسلامی قرار گیرد.

ائمه اطهار(علیهم السلام) خود در اجرای سنت وقف پیشقدم بودند؛ امام علی (علیه السلام) چاه ها و باغ های بسیاری را که به دست خود احداث فرموده بود، در راه خدا و مسلمانان وقف کرد.

 

وقف، انفاق خالصانه و دور از منّت

15- وقف، انفاق بی منت است. چطور؟ آدم وقتی زنده است پول به کسی می دهد، ممکن است منت بگذارد. من بودم که تو را داماد کردم. جهازیه ات را من درست کردم. خانه ات را من به تو وام دادم. هی می گوید: من من ... اما وقتی وقف می کنی می میری، دیگر طرف را که استفاده می کند نمی بینی که بر سرش منت بگذاری. بنابراین وقف انفاق بی منت است.

16- وقف مضاربه بی ضرر با خداست. اینهایی که مضاربه می کنند، پول می دهند ممکن است سرمایه شان از بین برود. وقف یعنی مضاربه با خدا. مضاربه با خدا شکست ندارد. چون «إِنَّ اللَّهَ اشْتَرى‏» (توبه/111) به بهشت می خرد.

 

نقش وقف در تعدیل ثروت

17- وقف گامی برای تعدیل ثروت است. یکی از راه های تعدیل ثروت همین وقف کردن است. اینها ارزش وقف است.

حالا اگر کسی وقف نکند چه می شود؟ اگر کسی وقف نکند مصداق این آیه است : «ما أَغْنى‏ عَنِّی مالِیَهْ» (حاقه/28) افرادی روز قیامت می گویند: خاک بر سر ما! پول داشتم، پولم به دردم نخورد. «ما أَغْنى‏ عَنِّی مالِیَهْ» این فریاد افرادی است که دارند و انفاق نمی کنند.

پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) می فرمایند: با مردن انسان طومار زندگی او پیچیده شده و برای همیشه ارتباط او با دنیا قطع می شود، مگر سه گروه: 1- دانشمندی که اثری علمی برای هدایت مردم، از خود به یادگار گذاشته باشد. 2- صدقات و خیرات مستمری که مردم، از آن ها سود برند. 3- فرزند صالح و نیک کرداری که پدر و مادر را به دعای خیر یاد کند

«یا لَیْتَنی‏ قَدَّمْتُ لِحَیاتی‏» (فجر/24) کاش برای قیامت یک چیزی ذخیره کرده بودم. این ناله ی افرادی است که انفاق نمی کنند.

«رَبِّ ارْجِعُون‏» (مۆمنون/99) خدایا مرا به دنیا برگردان. عمل صالحی انجام دهم. این شعار کسانی است که وقف نمی کنند.

 

وقف تنها محدود به اموال است؟

اصل وقف نسبت به اموال انسان بوده ولی برخی از محصولات معنوی می توانند جنبه وقف پیدا کنند به تعداد آدمها سلایق متفاوت وجود دارد و این سلایق هستند که جامعه را شکل می دهند و حیات اجتماعی را ممکن می سازند و بر زیبایی های جامعه افزوده و این از مهمترین ویژگی های وقف است هر کسی با سلیقه خودش می تواند به این امر معنوی بپردازد فردی با ساختن مدرسه، مسجد، حسینیه برای عزاداری اباعبدالله و دیگری به خاطر توجه کمتر جامعه به یکی از ائمه معصومین (علیه السلام) وقفش را در آن مسیر قرار می دهد اینکه اراده وقف گذار و نیت او موثر در برطرف شدن کاستی معنوی جامعه از ارزش های بلند وقف است و نشان می دهد در جامعه دینی پروردگار عالم به اراده و سلیقه و ذوق واقف ارزش قائل بوده و مومنین می توانند سلایقشان را بعد از حیاتشان در جامعه اعمال کنند و این سلایق در گوشه ای از جامعه نواقصی را برطرف کند.

هر کس به وقف اقدام کند احساس نورانیت و معنویت غیرقابل وصف در وجودش متبلور می شود و این احساس را افراد باید تجربه کنند و کسانی که این معنویت را تجربه کرده اند صداقت کلامشان در جان ما تاثیرگذار خواهد بود.

منابع :

بیانات حجت الاسلام قرائتی در برنامه درس هایی از قرآن

سایت حوزه

 گردآوری: بخش دین واندیشه آکاایران