به نقل از آکاایران: اگر کمی دقت کنی این روزها کم کم صدای «لبیک، اللهم لبیک» حاجیان را خواهی شنید، آری همان شعاری که تمام مسلمان، یک دل و یک صدا همه با هم آن را زمزمه می کنند.

 اهمیت زیارت کعبه

آکاایران: هر انسانی با شنیدن این نوای روحانی، آرزو می کند که ای کاش روزی فرا رسد که او نیز بتواند این لحظات ناب را تجربه کند و لحظاتی هرچند کوتاه را در فضای مسجدالنبی(صلی الله علیه وآله) و قبرستان بقیع گام بردارد و عطر حضور ائمه اطهار علیهم السلام را درک کند. 

پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) می فرمایند:

«اکثرکم نورا یوم القیامة، اکثرکم حبّا لِآل محمد» و «حب آل محمد یوما خیرا من عبادة سنة».

این ندای جاودانه «عشق» است که تو را می خواند و فطرت پاکت را با نور پاکان پیوند می دهد.

این درخشش آفتاب «ولایت» است که جان تو را صیقل می دهد و دلت را هم راز اسرار ملکوتی «امامت» می کند.

این جوشش «عصمت» است که تو را برمی گزیند و روح و روانت را در «زیارت عارفانه»، تطهیر می کند.

این سرایش ماندگار «توسل» است که تو را می طلبد و نامت را در صحیفه «صاحبدلان یکتاپرست» می نویسد و ...

آری به یقین این همه شور و بالندگی، این ایمان و دلدادگی، این عبودیت و بندگی، این سعادت و شادکامی، این آرامش و نشاط معنوی و ... همه از فیض وجود خاندان عصمت و طهارت و توسل و چنگ زدن به دامان پاک عترت نبی است. پس چه نیکو و بایسته است که آن را قدر دانسته و با معرفت و ادب و عشق واقعی در محافظت از آن بکوشی و همواره یاد و نام آن عزیران را گرامی بداری! به یقین یکی از بهترین راه های تعظیم و گرامی داشت آنان، زیارت مرقدهای نورانی و شریفشان است.

 

اهمیت زیارت و جایگاه آن

«زیارت»، حضوری عارفانه و مشتاقانه در بارگاه پاکان جهان و تشرف به حرم های مقدس و نورانی آنان است. سفری پر از شور و شوق و سرشار از اخلاص و عشق، به سوی حرم معصومان و برگزیدگان الهی است. اعلام تولی و تبرای دائمی شیعیان و اظهار مودت و دوستی واقعی ولایت مداران است.

زیارت در شیعه، عبادتی است دارای ابعاد بسیار؛ انسان را در مسیر الله حرکت می دهد و توجه او را به ذات اقدسش بسیار می کند او را هم رنگ و پیرو معصومان قرار می دهد، روح و روانش را از زنگار گناهان و آلودگی ها پاک و خلوص و پاکی را جانشین آن می سازد و نیز در جهت کارهای اجتماعی، سیاسی و فرهنگی، او را راهنمایی می کند و از همه مهم تر راه و روش چگونه زیستن را به او می آموزد و او را با برگزیدگان الهی پیوند می دهد

 

«زیارت»، برقراری ارتباط درونی با حجت های الهی و فراهم کردن اتصال معنوی و قلبی با اولیای خداوند است. تمسک به «ثقلین» پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) و شفاعت خواستن از آل عبا است. بیعت مستمر و همیشگی با امامان معصوم و تبعیت خالصانه از خاندان وحی است.

«زیارت»، شرفیابی به محضر اهل بیت پیامبر(صلی الله علیه وآله) و کسب فیوضات و برکات معنوی از ساحت آن بزرگواران است. توسل عاشقانه به دامان آل یاسین و دعا و حاجت خواستن از واسطه های مقرب الهی است. دیداری عاشقانه و حاجت و مشتاقانه از مزار اهل بیت و اظهار علاقه قلبی به آنان است. خلوت گزیدن و انس گرفتن با سرچشمه های رحمت و فیض الهی است.

«زیارت»، تکریم و تعظیم در برابر کسانی است که فانی در معبود خویش گشته و جز رضای حضرت دوست راهی نپیموده اند. هویت وجودی خویش را باز یافتن و از زلال حضور یار سیراب گشتن و شبیه امام شدن است. دانشگاه انسان سازی و معنویت و مکتب خودسازی و معرفت است. فرصت طلایی طهارت و پاکی اخلاق و موعد توبه و پاکسازی درون است.

«زیارت»، دارای حکمت و فلسفه های متعددی است و اسرار و آثار گران قدری در آن وجود دارد که اندیشه و نگارش در مورد آنها مجال گسترده ای می طلبد، تعظیم، تکریم، گرامی داشت و یاد کرد انسان های شایسته، هنرمند، فرهیخته، فرهنگ ساز، نقش آفرین، مصلح، متحول کنندگان تاریخ و ... و نیز زنده نگه داشتن نام و یاد آنان پس از مرگ، لازمه محبت، عشق و ارادت انسان ها به نیکی ها و کمالات است و ریشه در فطرت و سرشت آدمی دارد.

زیارت پیشوایان معصوم، متصل شدن به آنان و غرق شدن در انوار و معنویات ایشان و نیز الهام گرفتن، درس آموختن و سیر در فضیلت هاست.

اهمیت و ضرورت زیارت به حدی است که در روایات از آن به عنوان عهدی الهی و فریضه ای ضروری نام برده شده است. امام رضا(علیه السلام) فرموده است: «هر امامی به گردن دوستان و شیعیان خود عهدی دارد که با زیارت قبور آنان، وفای به این عهد کامل شده و به خوبی گزارده می شود.»

رسول خدا(صلی الله علیه وآله) می فرماید: «هر کس حج به جا آورد و پس از مرگ من، مرا زیارت کند، همچون کسی است که در حال حیات من مرا زیارت کرده است. همچنین آن حضرت فرموده است: «هر کس حج گزارد و مرا زیارت نکند بر من جفا کرده است».

«زیارت»، تکریم و تعظیم در برابر کسانی است که فانی در معبود خویش گشته و جز رضای حضرت دوست راهی نپیموده اند. هویت وجودی خویش را باز یافتن و از زلال حضور یار سیراب گشتن و شبیه امام شدن است. دانشگاه انسان سازی و معنویت و مکتب خودسازی و معرفت است. فرصت طلایی طهارت و پاکی اخلاق و موعد توبه و پاکسازی درون است

یحیی بن سیار می گوید: حج انجام دادیم و بر امام صادق(علیه السلام) گذر کردیم؛ فرمود: «ای زائران خانه خدا و پیروان آل محمد! گوارایتان باد». فقهای شیعه سنی با استناد به توصیه ها و تأکیدات فراوانی که درباره زیارت شده است، فتوا به استحباب زیارت داده اند. نامور امامیه، مرحوم محقق حلی گفته است: «بر حج گزار مستحب مۆکد است که به زیارت پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) بشتابد». ابن فدامه، عالم بزرگ اهل سنت، می گوید: «زیارت قبر پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) مستحب است؛ زیرا از خود آن حضرت روایت شده است: کسی که حج بگزارد و قبر مرا بعد از وفاتم زیارت کند، همانند آن است که در حیاتم مرا زیارت کرده باشد»

زیارت، هم به عنوان توسل به درگاه ائمه(علیهم السلام) و شفاعت این پیشوایان از ما نزد خداوند است و هم نوعی دعا؛ یعنی، سخن گفتن با خداوند اما به طور غیر مستقیم و با واسطه، همان طور که هنگام دعا و نیایش خالصانه، روح انسان صفا یافته و درهای رحمت الهی به روی او گشوده می شود؛ زیارت نیز باب معرفت الهی است. در هنگام زیارت احساس می کند در فضای باز ملکوتی قرار گرفته است و در آسمان رحمت الهی، پرواز می کند و فیوضات ربانی از هر طرف به سوی او جاری است.

زیارت در شیعه، عبادتی است دارای ابعاد بسیار؛ انسان را در مسیر الله حرکت می دهد و توجه او را به ذات اقدسش بسیار می کند او را هم رنگ و پیرو معصومان قرار می دهد، روح و روانش را از زنگار گناهان و آلودگی ها پاک و خلوص و پاکی را جانشین آن می سازد و نیز در جهت کارهای اجتماعی، سیاسی و فرهنگی، او را راهنمایی می کند و از همه مهم تر راه و روش چگونه زیستن را به او می آموزد و او را با برگزیدگان الهی پیوند می دهد.

گردآوری: بخش دین واندیشه آکاایران