به نقل از آکاایران: هر چیزى در جهان هستى، همانگونه که در روایت بالا آمده، آفت یا آفت‎هایى دارد؛ یعنى تمام موجودات عالم آسیب‎پذیرند و نمى‎توان چیزى پیدا کرد که بى آفت باشد. به عنوان نمونه بدن خود ما انسان‎ها چقدر آسیب‎پذیر و پر آفت است. انواع و اقسام بیمارى‎ها، که از مرز هزاران نوع بیمارى مى‎گذرد، همواره سلامت انسان را تهدید مى‎کند. بدین جهت رشته‎هاى مختلف پزشکى براى مداواى آنها به وجود آمده است، حتّى آفات یک عضو(مثلا چشم) آنقدر زیاد است که در جهان کنونى یک طبیب نمى‎تواند در همه مشکلات چشم متخصّص شود؛ بلکه چشم، متخصّص‎هاى مختلفى دارد. روح انسان نیز چنین است؛ نباتات، حیوانات، جامعه انسانى و خلاصه همه چیز آفت دارد.

 
آفت های دین

قال على(علیه‎السلام):

«لِکُلِّ شَىْء آفَةٌ»؛ هر چیزى آفتى دارد (در هر کار مراقب آفت‎ها باشید.)(1)

 

 

شرح و تفسیر

با توجه به این اصل کلى و فراگیر، باید در هر موفّقیت و موهبتى با دقت مراقب آفات آن باشیم وگرنه پیروزى‎ها و نعمت‎ها در معرض خطر قرار مى‎گیرد. حضرت على(علیه‎السلام) در ادامه این سخن، آفت نزدیک به سى نعمت را بیان کرده، که در این جا به چهار مورد آن مى‎پردازیم:

چیزى که انسان را به حرام مى‎اندازد، چیزى که آدمى را حریص بر استفاده از اموال شبهه‎ناک مى‎کند، چیزى که افراد ضعیف الایمان را به سوى ترک خمس و زکات سوق مى‎دهد، چیزى که باعث مى‎شود تا انسان براى کسب اموال بیشتر به آب و آتش بزند، قانع نبودن است! اگر زندگى انسان آمیخته با قناعت باشد، اداره آن آسان است.

1ـ «آفَةُ الْوَرَعِ قِلَّةُ الْقِناعَةِ؛ آفت مهمّ تقوا (و نقطه آسیب‎پذیرى آن) قانع نبودن در زندگى است.»(2) چیزى که انسان را به حرام مى‎اندازد، چیزى که آدمى را حریص بر استفاده از اموال شبهه‎ناک مى‎کند، چیزى که افراد ضعیف الایمان را به سوى ترک خمس و زکات سوق مى‎دهد، چیزى که باعث مى‎شود تا انسان براى کسب اموال بیشتر به آب و آتش بزند، قانع نبودن است! اگر زندگى انسان آمیخته با قناعت باشد، اداره آن آسان است.

آکاایران: در حالات هارون الرشید نوشته‎اند که در جشن عروسى یکى از فرزندانش به جاى نُقل و سکّه، قطعه‎هایى از کاغذ که بر روى هر کدام نام یک آبادى نوشته شده بود بر سر عروس خود مى‎ریخت!(3) روشن است وقتى کسى بخواهد این کار را بکند، نمى‎تواند به حلال قناعت نماید، بلکه به ناچار آلوده به غصب و غارت و چپاول و دزدى و سایر کارهاى خلاف مى‎شود، ولى اگر قناعت کند دست به این کارها نمى‎زند.

در حالات هارون الرشید نوشته‎اند که در جشن عروسى یکى از فرزندانش به جاى نُقل و سکّه، قطعه‎هایى از کاغذ که بر روى هر کدام نام یک آبادى نوشته شده بود بر سر عروس خود مى‎ریخت!

2ـ «آفَةُ الْقَوِىِّ اسْتِضْعافُ الْخَصْمِ؛ آفت نیرومند، کوچک شمردن دشمنانش مى‎باشد.»(4) نقطه آسیب قدرتمندان و جوامع قوى این است که دشمنان خود را کوچک مى‎شمارند. نگویید تهاجم فرهنگى مهم نیست! اگر فلان روزنامه توهین کرد، اهمیّتى ندارد! اگر فلان فیلم دهن کجى کرد، تأثیرى ندارد و ...؛ چون اگر دشمن را کوچک شمردى از او ضربه مى‎خورى.

3ـ «آفَةُ الدّینِ الْهَوى؛ هواى نفس آفت دین است.»(5) هواى نفس دین انسان را بر باد مى‎دهد، آفت دین یک چیز درونى به نام هواى نفس است.

4ـ «آفَةُ الْعَقْلِ الْهَوى؛ هواى نفس آفت عقل انسان(نیز) هست.»(6) هواى نفس عقل انسان را از کار مى‎اندازد و انسان را پر اشتباه ظاهر مى‎کند. هواپرستى حجاب مى‎شود. هواپرستى هم آفت دین است و هم آفت عقل. آرى همه چیز آفت دارد، باید آفت‎ها را شناخت و با آن مبارزه کرد.

 

 

پی‎نوشت‎ها:

1. میزان الحکمه، باب 97، حدیث 514، (ج 1، ص 110).

2. میزان الحکمة، باب 97، حدیث 537، (ج 1، ص 111).

3. اخلاق اسلامى در نهج البلاغه، ج 1، ص 118.

4. میزان الحکمة، باب 97، حدیث 541، (ج 1، ص 111).

5. میزان الحکمة، باب 97، حدیث 513، (ج 1، ص 110).

6. میزان الحکمة، باب 97، حدیث 526، (ج 1، ص 111).

برگرفته از کتاب 110 سرمشق از سخنان حضرت على(علیه‎السلام)، آیة الله مکارم شیرازی.

گردآوری: بخش دین و اندیشه آکاایران