به نقل از آکاایران: خداوند متعال برای هدایت بندگان خود پیامبران زیادی به زمین فرستاده است و همچنین کتب های مختلفی نیز توسط این پیامبران به بندگان خود داده است . اما آخرین و بهترین کتاب توسط آخرین پیامبر  ، حضرت محمد (ص) نیز فرستاده شد . در این کتاب 114 سوره وجود دارد که هر سوره به منظور و موضوع خاصی نازل شده است . سوره مومنون نیز یکی از سوره های قرآن است که فضیلت و خواص آن بسیار ذکر شده است . در این مقاله از سایت دین آکاایران می خواهیم به فضلیت و خواص سوره مومنون بپردازیم .

سوره مومنون

مومنون، بیست و سومین سوره قرآن است که مکی و 128 آیه دارد.

نزول

سوره مومنون مکى است.این سوره در ترتیب مصحف سومین سوره و در ترتیب نزول هفتاد و چهارمین سوره قرآن کریم است که پیش از آن سوره انبیاء و پس از آن سوره سجده نازل شده است.

تعداد آیات

تعداد آیات سوره مؤمنون از نظر کوفیان 118 آیه و از نظر دیگران 119 آیه است. اختلاف در آیه «و اخاه هارون» است.

فضیلت سوره

ابى بن کعب از پیامبر روایت کرده است که: هر که این سوره بخواند، فرشتگان در روز قیامت او را به روح و ریحان و آنچه موجب چشم روشنى است، بشارت می دهند.

امام صادق علیه السلام فرمود: هر که این سوره را بخواند و در هر جمعه تکرار کند، خداوند کار او را به سعادت ختم می کند و در بهشت برین با انبیاء و مرسلین است.

از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه وآله وسلم در فضیلت این سوره نقل شده است: هر کس سوره مؤمنون را قرائت نماید فرشتگان الهی او را به راحتی و آسایش در روز قیامت و دستیابی به آنچه مایه چشم روشنی آنها هنگام نزول فرشته مرگ باشد، بشارت می دهند.
امام صادق علیه السلام نیز در این باره فرموده است: اگر کسی سوره مؤمنون را تلاوت کند خداوند آخر کار او را به سعادت و خوشبختی ختم می کند و اگر همواره در روزهای جمعه بر قرائت سوره «مؤمنون» مداومت داشته باشد جایگاه او در منزل فردوس خواهد بود.
از نبی اکرم صلی الله علیه وآله و سلم منقول است: هر کس سوره مؤمنون را در روز جمعه بخواند و به این امر مداومت نماید منزل او در فردوس اعلاء با پیامبران مرسل باشد و نیز فرمودند: اول و آخر این سوره از گنجهای بهشت است.

خواص سوره مومنون,خواص سوره مومنین,خواص خواندن سوره مومنون

خواص سوره مومنون

ترک اعتیاد به خوردن مشروبات

 از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم روایت شده: اگر سوره مؤمنون را نوشته و بر شخصی که شرب خمر می کند آویخته یا همراه کنند، شراب را بد دانسته و به آن نزدیک نمی شود.

همچنین از امام صادق علیه السلام روایت شده: اگر شبانه روز سوره مؤمنون را نوشته و در پارچه سفیدی گذاشته و بر مشروب خوار بیاویزند یا همراه او بگذارند، دیگر مشروب نمیخورد و دشمن آن می شود.

محتواى سوره مؤمنون

به نقل از آکاایران : این سوره چنانکه از نامش پیدا است بخش مهمى از آن سخن از اوصاف برگزیده مؤمنان است .

سپس بحث‏هائى در زمینه اعتقاد و عمل بیان مى‏کند که تکمیل کننده آن صفات مى‏باشد .

روی هم رفته مجموع مطالب این سوره را مى‏توان به چند بخش تقسیم کرد :

بخش اول - که از آیه قد افلح المؤمنون آغاز می شود تا چندین آیه بعد بیانگر صفاتى است که مایه فلاح و رستگارى مؤمنان است و خواهیم دید این اوصاف آنقدر حساب شده و جامع است که جنبه‏هاى مختلف زندگى فردى و اجتماعى را تحت پوشش خود قرار مى‏دهد .

و از آنجا که خمیر مایه همه آنها ایمان و توحید است

 بخش دوم - به نشانه‏هاى مختلف خداشناسى ، و آیات افاقى و انفسى پروردگار در پهنه عالم هستى ، اشاره کرده ، و نمونه‏هائى از نظام شگرف عالم آفرینش را در آسمان و زمین و آفرینش انسان و حیوانات و گیاهان بر مى‏شمارد .

خواص سوره مومنون,خواص سوره مومنین,خواص خواندن سوره مومنون

سوره مؤمنون

بخش سوم - به شرح سر گذشت عبرت‏انگیز جمعى از پیامبران بزرگ همچون نوح ، هود ، موسى ، عیسى (علیهم‏السلام) پرداخته فرازهائى از زندگى آنها را بیان مى‏کند .

بخش چهارم - روى سخن را به مستکبران کرده ، و با دلائل منطقى و گاه با تعبیرات تند و کوبنده به آنها هشدار مى‏دهد ، تا دلهاى آماده به خود آید و راه بازگشت به سوى خدا را پیدا کند .

گردآوری: بخش دین واندیشه آکاایران