به نقل از آکاایران: دوران غیبت دورانی است که بشریت از فقدان الگوی عملی در حقایق اخلاقی رنج می برد. تاثیر مشاهده حسی به درجاتی بیشتر از شهود عقلی است و از این روست که انبیاء الهی تنها به گفتن حقایق بسنده نکرده اند، بلکه خود با فعل خود افراد را به انجام فرایض و ملکات اخلاقی و ایمانی فراخوانده اند.

روابط هنگام ظهور 

در دوران حکومت امام عصر ارواحنا لتراب مقدمه الفداء، دیگر بار خلق و خوی محمدی در میان خلایق آشکار می شود و نمونه تمام عیار اخلاق رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در جهان نمایان می گردد. خداوند متعال در قرآن کریم اخلاق رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم را  مورد ستایش قرار می دهد و می فرماید:

((وَإِنَّکَ لَعَلى خُلُقٍ عَظِیمٍ))؛ و تو دارای اخلاق بسیار بزرگوارانه ای هستی .(1)

به برکت وجود امام عصر ارواحنا لتراب مقدمه الفداء کینه از دلها رخت بر می بندد و رافت و شفقت جای آن را می گیرد، اخلاقیات در میان مردم زنده می شود، روح ایمان در جامعه بارور می شود و دیگر بار نمونه کامل برادری و الفت ایجاد می گردد به گونه ای که جهانیان نمونه ی آن را جز در زمان انبیاء عظام الهی علیهم السلام و در میان یاران خالص آنها مشاهده نکرده اند. از جهت دوستی و برادری و زوال کینه از دلهای بندگان، این دوره بی شباهت به بهشتی که خداوند در قرآن کریم آنرا توصیف نموده نیست. قرآن کریم در آیات متعددی بهشت و سیمای بهشتیان را توصیف کرده است. سوره ی مبارکه ی حجر روابط بین بهشتیان را به این صورت توصیف می کند:

((وَنَزَعْنَا مَا فِی صُدُورِهِم مِّنْ غِلٍّ إِخْوَانًا عَلَى سُرُرٍ مُّتَقَابِلِینَ))؛ و از سینه های آنان هرگونه کینه ای را می زداییم و دوستانه بر تختهایی رویاروی بنشینند. (2)

خداوند متعال در بهشت کینه ها را از سینه ها می زداید و بدین ترتیب مومنان دوستانه و برادرانه بر تختها رویاروی می نشینند.

آکاایران: به برکت وجود امام عصر ارواحنا لتراب مقدمه الفداء کینه از دلها رخت بر می بندد و رافت و شفقت جای آن را می گیرد، اخلاقیات در میان مردم زنده می شود، روح ایمان در جامعه بارور می شود و دیگر بار نمونه کامل برادری و الفت ایجاد می گردد به گونه ای که جهانیان نمونه ی آن را جز در زمان انبیاء عظام الهی علیهم السلام و در میان یاران خالص آنها مشاهده نکرده اند

در حدیث اربعمائه از امیرالمومنین علیه السلام نقل شده است که فرمودند:

...و لو قد قام قائمنا، لاءنزلت السماء قطرها و لأخرجت الأرض نباتها و لذهبت الشحناء من  قلوب العباد...؛ و اگر قائم ما قیام کند، آسمان باران خود را فرو می ریزد و زمین نباتات خود را فرو می دهد و کینه از دل بندگان خدا زایل می شود.... (3)

در تاریخ اسلام نمونه های درخشانی از دوستی های خالص میان یاران پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم وجود دارد خداوند متعال در قرآن کریم صریحا به آسمانی بودن این دوستی ها اشاره دارد ومی فرماید:

((وَأَلَّفَ بَیْنَ قُلُوبِهِمْ لَوْ أَنفَقْتَ مَا فِی الأَرْضِ جَمِیعًا مَّا أَلَّفَتْ بَیْنَ قُلُوبِهِمْ وَلَکِنَّ اللّهَ أَلَّفَ بَیْنَهُمْ إِنَّهُ عَزِیزٌ حَکِیمٌ))؛ و بین دلهای ایشان الفت داد که اگر هرچه در روی زمین است خرج می کردی بین دلهای ایشان الفت نمی افکندی ولی خداوند میان آنان الفت برقرار کرد. (4)

آنچه که از روایات مشخص است، در زمان حکومت مولایمان حضرت حجت ابن الحسن ارواحنا لتراب مقدمه الفداء دوستی های حقیقی بین برادران ایمانی شکل می گیرد که این دوستی ها اصلا رنگ و بوی مادی نداشته و خالصانه و به خاطر توحید است.

از امام محمد باقر علیه السلام نقل شده که فرمودند:

... إذ قام القائم، جاءت المزاملة و یأتی الرّجل إلی کیس اخیه و فیأخذ حاجته لا یمنعه...؛ ... آنگاه که قائم قیام کند، رفاقت و دوستی خاصٌی پیدا شود، و مرد به سوی کیسه و جیب برادرش (ایمانی) می رود، و از آن حاجت خود را بر می دارد و(برادر دینی اش)  او را منع نمی کند... (5)

کلمه مزاملة به معنی دوستی خالصانه است. سید ابن طاووس رحمه الله در کتاب (( السعد و السعود)) گوید که من در صحف ادریس نبی علیه السلام یافتم (که نوشته بود):

... و ألقی الرّأفة و الرّحمة بینهم فیتواسون و یقتسمون بالسّویّة، فیستغنی الفقیر و لا یعلو بعضهم بعضا، و یرحم الکبیر الصّغیر و یوقّر الصّغیر الکبیر، یدینون بالحقّ و به یعدلون و یحکمون...

... رافت و ترحم را در دل آنها جای می دهم، به طوری که مواسات و برادری میان آنها برقرار گردد و آنچه  دارند بطور مساوی میان خود قسمت قسمت کنند. فقرا بی نیاز می شوند و کسی بر دیگری برتری ندارد. و بزرگتر به کوچکتر ترحم می کند و کوچک تر بزرگ را احترام می کند، و همه به دین حق متدین می شوند و طبق دستورات آن رفتار می کنند و حکم می نمایند... (6)

پی نوشت:

1- سوره قلم، آیه 4.

2- سوره حجر، آیه 47.

3- بحار الانوار، جلد 52، ص 316.

4- سوره انفال، آیه 63.

5- بحارالانوار، ج 52، ص 372.

6- بحارالانوار، ج 52، ص 385.

گردآوری: بخش دین واندیشه آکاایران