به نقل از آکاایران: به باور بسیاری از مردم پس از ظهور امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف ، همه مشکلات و گرفتاری ها در مدت کوتاهی، به آسانی از جهان رخت بر می بندد و جهان پر از عدل و داد می شود، اما در واقع چنین نیست.

جامعه مهدوی، عدالت اجتماعی

 جهان آفرینش و تغییر و تحولات اجتماعی بر سنت ها و قوانین ثابت و تغییرناپذیری استوار است و یکی از سنت های الهی، امتحان و ابتلای ملتهای و اقوام است. جوامع بشری در این امتحان، سختی ها و مشکلاتی را برای پیامبران الهی و وارثان آنان به وجود آورده اند. امام مهدی(عج) در دوران حکومت خود، با مشکلاتی مواجه خواهد بود و رمز اصلی پیروزی امام (عج)، نه معجزه که حرکت در مسیر سنتهای الهی حاکم بر هستی است، و بهره مندی امام(عج) از امدادهای غیبی نیز بر پایه همین سنتها خواهد بود.

دین مبین اسلام به عنوان دین جاوید و جهانی، پرسش‏ها و ابهامات مطرح شده پیرامون آینده بشر را با صراحت و روشن، پاسخ داده است و در آیات گوناگون و مختلفی از سنتِ پیروزی حق بر باطل1، خلافت و وراثت مؤمنان و صالحان در زمین2، جهان شمولی دین خدا3، استقرار آیین خدا پسندانه و تحقق صلح و امنیت جهانی و غلبه‏ راه و رسم عادلانه‏ انبیاء و پیامبران الهی خبر می ‏دهد و می‏فرماید: «ما در کتاب زبور، پس از ذکر چنین مرقوم کردیم که در آینده صالحان و پاکان، وارثان زمین خواهند شد و روی زمین برای همیشه از عناصر و حاکمیت جور و ستم، پاکیزه، خواهد شد. به راستی که در این، پیامی است برای عبادت کنندگان».4

و در آیه‏ دیگر می‏خوانیم: «خداوند به افرادی که ایمان آورده‏اند و عمل صالح انجام داده ‏اند وعده می‏دهد که آنها را قطعاً خلیفه‏ روی زمین خواهد ساخت... و دین و آیینی را که برای آنها پسندیده، پا بر جا و ریشه‏ دار خواهد کرد، خوف و ترس آنها را به امنیت و آرامش تبدیل خواهد نمود».5

انبوهی از احادیث و روایات که از رسول ‏گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و ائمه علیهم السلام نقل شده است، این حقیقت را روشن ساخته ‏اند که سنن وعده شده الهی، مبنی بر نابودی ظلم، جور و بی ‏عدالتی و استقرار نظام عدالت ‏گستری که در آن دین خدا بر همه ادیان و مذاهب انحرافی، پیروز شده، پاکان و صالحان، اداره‏ امور جامعه را به دست گیرند، در زمان ظهور آخرین خلیفه‏ خداوند و وصی حق در زمین، حضرت مهدی(عج) محقق خواهد شد و آن حضرت با شمشیر عدالت ‏گستر خویش، تمامی نظام‏های فاسد را از بین برده و گوهر گمشده‏ بشر؛ یعنی عدالت اجتماعی را در پهن ‏دشت هستی به وجود خواهد آورد.

در حدیث شریفی می ‏خوانیم: «هنگامی که قائم قیام کند، عدالت در جامعه پیاده خواهد شد و با حاکمیت عدالت و برابری، ظلم و جور نابود شده و از امنیت کامل در مسیر عبور و مرور مردم "در کل جهان" به وجود خواهد آمد... حقوق غضب شده‏ مردم، گرفته شده و به صاحبانشان مستردد خواهد شد...».6

در حدبثی از پیامبر صلی الله علیه و آله آمده است که فرمود: «به مهدی بشارتتان می‏ دهم. او به هنگام اختلاف مردمان از میان امت من، ظهور خواهد کرد و ساکنان آسمان ها و زمین از او خشنود خواهند شد. او مال را درست تقسیم می‏کند»

عدالت اجتماعی در عصر

از ویژ‏گی های منحصر به فرد دوران حکومت حضرت مهدی(عج) که در روایات و احادیث معصومین علیهم السلام فراوان ذکر شده و مورد تأکید و توجه قرار گرفته و از برجستگی خاص برخوردار می‏باشد، استقرار عدالت اجتماعی در تمام زوایای زندگی اجتماعی بشری است. «یَملأُ الأرضَ قِسطاً وَ عَدلاً کَمَا مُلِئَت ظُلمَاً وَ جَوراً»؛ تعبیر آشنایی است که از طرق مختلف، در ده ‏ها حدیث که دوران طلایی و زندگی ‏ساز عصر ظهور را ترسیم می ‏کنند، آمده است و در پرتو اصل محبوب و دوست داشتنی عدالت اجتماعی است که نابسامانی ‏های سیاسی، ستم اجتماعی و ظلم اقتصادی، که زاییده نظام ظالمانه تبعیض، ستم و بی‏عدالتی است، سامان می‏یابد و همگان، جامه عافیت، سلامت و کرامت بر تن خواهند کرد. این جمله‏ حضرت علی(علیه السلام) که: «از عدالت خود، لباس عافیت بر تنتان کردم»7 با اجرای احکام، قوانین و حدود الهی و حاکمیت عدالت اجتماعی در عصر ظهور، به معنای واقعی کلمه در کل جهان، تبلور عینی و تحقق خارجی پیدا خواهدکرد.

لطافت و نسیم زندگی ساز عدالت اجتماعی در عصر ظهور، طبق حدیث شریف از امام صادق علیه السلام8 تا اقصی نقاط جهان و زوایای ناپیدای منازل و خانه ‏های مردم، نفوذ کرده، مأمن و مسکن آنان را گرما و حرارت خاص و ویژه ‏ای خواهد بخشید و در پرتو حرارت و گرما و لطافت عدالت اجتماعی و بستر مناسب آن عصر و زمان است که دین و دنیای مردم، حیات انسانی و زندگی معنوی جوامع بشری، سر و سامان گرفته و همه چیز، جان تازه ‏ای خواهد گرفت.

 محورهای عدالت در عصر ظهور

عدالت در تقسیم بیت المال

فراهم آوردن رفاه و آسایش و ایجاد شرایطی که در آن، آحاد جامعه جهانی کفاف زندگی داشته و از این ناحیه، اضطراب و نگرانی احساس نکند، در سرلوحه‏ برنامه‏های کاری حکومت حضرت مهدی(عج) قرار دارد. حضرت با توزیع عادلانه بیت ‏المال و درآمدها و نظارت دقیق به دستگاه ‏های اقتصادی حکومت، زمینه لازم برای رفاه و آسایش همگانی را فراهم خواهند کرد. در راه فقرزدایی و تأمین معیشت مردم، جدّیت و تلاش خاصی از سوی مأمورین حکومتی، صورت خواهد گرفت، به گونه ‏ای که ساکنان آسمانها و زمین، از شرایط به وجود آمده، راضی و خشنود خواهند شد.

در حدبثی از پیامبر صلی الله علیه و آله آمده است که فرمود: «به مهدی بشارتتان می‏ دهم. او به هنگام اختلاف مردمان از میان امت من، ظهور خواهد کرد و ساکنان آسمان ها و زمین از او خشنود خواهند شد. او مال را درست تقسیم می‏کند».9 در حدیث دیگری می‏خوانیم:«مهدی میان مردم، در تقسیم اموال، به مساوات رفتار می‏کند، به طوری که دیگر نیازمند و محتاجی یافت نمی‏شود».

در حدیثی از امام علی علیه السلام می‏ خوانیم: «مهدی، قاضیان زشت کار را کنار می‏گذارد و دست سازش ‏کاران (رشوه بگیران) را از سرتان کوتاه می‏ کند و حکمرانان ستم پیشه را عزل می ‏نماید و زمین را از افراد پست و خائنین پاک می‏سازد.

عدالت در انتخاب افراد شایسته

یاران حضرت مهدی(عج) و افرادی که شایستگی و افتخار انتخاب برای خدمت‏ گذاری در حکومت جهانی آن حضرت را بر عهده خواهند شد، افراد سست عنصر و بی ‏اراده ای که دین را به دنیا بفروشند و برای احراز حفظ و نگهداری پست و مقام، به هر نیرنگی متوسل شوند، نخواهند بود؛ بلکه کارگزاران آن حضرت، افراد شایسته و وارسته ای خواهند بود که جسم و جان و روح و روان شان را در مدرسه عشق و ایمان، پرورش و صیقل داده‏اند و با تمام وجود، در خدمت آن حضرت قرار گرفته و شب و روز، برای پیش برد و اجرای برنامه‏های اصلاحی حضرت، تلاش و فعالیت خواهند کرد؛ افرادی که ترس از خدا، و پایبندی به تعهد و تکلیف، با گوشت و پوست و خون آنها عجین شده است. ایمان به خدا، عشق خدمت به جامعه بشری و کسب رضای امام زمانشان، روح و روان آنها را در خود گداخته است.

احادیث و روایاتی که ویژگی یاران پاک باخته حضرت مهدی(عج) را بیان می‏کنند، فراوان است؛ از جمله امام علی علیه السلام می‏فرماید: «به هوش باشید که مهدی زیباترین انسان ها در سیما و کامل‏ترین آنها در اخلاق و ارزش ‏های معنوی و انسانی است. هنگامی که قیام کند، یاران اصلی او که شمارشان ??? نفر و به شمار یاران پیامبر صلی الله علیه و آله در جنگ بدر هستند، همگی به سان شیرانی، از قرارگاه خویش خارج گشته و بر گرد آن گرامی، حلقه می ‏زنند. آنان به راستی به سان پاره آهنی هستند. اگر بر متلاشی نمودن کوه ‏ها تصمیم بگیرند، آنها را نابود می ‏سازند. آنان خدا را آن گونه که شایسته است به یکتای و یگانگی می ‏پرستند، شبانگاهان ندای دل‏ نواز نیایش و گریه های آنان از خوف خدا، به سان مادران جوان مرده، طنین‏ افکن است، شب زنده دارند و روزه گیران. از نظر معنوی و اخلاقی همه به سان هم هستند، گویی یک پدر و مادر آنان را پرورانده ‏اند و دل هایشان، لبریز از مهر و خیرخواهی... است. به هوش باشید که نام بلند آنان را می ‏دانم و از شهرهای ‏شان نیز آگاهم».11

از سوی دیگر، اعمال و رفتار کارگزاران حکومت جهانی در عصر، ظهور، به شدت مراقبت خواهد شد. مأموران مخفی حکومت مرکزی، قبل از آنکه مردم را زیر نظر گیرند، به اعمال و رفتار کارگزاران حکومت می‏نگرند؛ زیرا اگر مجموعه‏ مدیران یک جامعه، صالح، عادل و متعهد باشند،

گردآوری: بخش دین واندیشه آکاایران