به نقل از آکاایران: در جامعه مهدوی، آزادی کار، مسافرت، تجارت، نوآوری، ابداع و امکانات به همه مردم ارزانی می گردد. و میدان کار و تلاش و ابتکار برای همه استعدادها فراهم می شود. و سستی و تن پروری و بیکارگی جای خود را به کار و تلاش و نشاط و تحرّک می دهد.

جامعه مهدویت

عصر امام مهدی (علیه السلام) پس از ظهور و قیام جهانی اش، براستی از درخشان ترین و دوست داشتنی ترین و زیباترین عصرها برای جهان، از آغاز آفرینش جهان و انسان است. و کاملاً بجا و درست است که نام عصر ظهور و جامعه مهدوی را «عصر حاکمیت نور و دانش و بینش» به مفهوم واقعی آن نام گذاریم، نه روزگاری را که ما در آن زندگی می کنیم که براستی عصر تاریکی هایِ جهل، انحراف، فجایع بیداد و گمراهی که عصر نگون سازی و اسارت انسان است.

در جامعه مهدوی جهنّم زندگی، جای خود را به بهشت نیکبختی و سعادت می دهد و پژمردگی و افسردگی ها، جای خود را به طراوت و نشاط می سپارد و امن و امان در همه ابعاد زندگی جهان گستر می شود. فرشته عدالت بر سر بشریّت سایه می افکند و ظلم و ستم یکسره نابود می شود.

حضور حضرت و حکومت جهانی ایشان در عصر ظهور دارای ویژگی های منحصر به فردی است که با وجود آنها جامعه بشری و بی نظمی های موجود در عالم هستی اصلاح گردیده و نظم خاصی پیدا می کند. در ذیل اجمالاً به تعدادی از ویژگی های حکومت جهانی حضرت اشاره می شود که با جمع آنها، نظم موجود در آن هم تبیین می شود.

1ـ خدمتگزاران و کارگزاران حکومت جهانی، از بزرگان و خوبان امت و اولیاء الهی هستند.

امام صادق ـ علیه السّلام ـ می فرمایند: «هنگامی که حضرت قائم آل محمد ـ صلّی الله علیه و آله ـ قیام کند، هفده تن را از پشت کعبه زنده می گرداند که عبارتند از: پنج تن قوم موسی ـ علیه السّلام ـ آنان که به حق قضاوت کرده و با عدالت رفتار می کنند، هفت نفر از اصحاب کهف، یوشع وصی موسی، مۆمن آل فرعون، سلمان فارسی، ابادجانه انصاری و مالک اشتر». (بحار الانوار، ج 52، ص 346)

و در روایتی تعداد آنان بیست و هفت نفر گفته شده است و قوم موسی را چهارده نفر بیان می کند؛ «یا این که از اصحاب کهف به عنوان وزیران مهدی (عج) یاد شده است». (آیة الله صافی گلپایگانی، منتخب الاثر، ص 485)

آن چه که ذکر شد بعضی از امکانات و ویژگی های حکومت جهانی حضرت است و امام زمان (عج) با تکیه بر قدرت خدای توانا و چنین امکاناتی نظم عالم گیر را برقرار می کنند، زیرا از حکومتی که رهبرش مهدی فاطمه (عج) و کارگزارانش حضرت عیسی ـ علیه السلام ـ و مالک اشتر و... و اخلاق و معنویت مردم جامعه اش رشد یافته باشند و فقر ریشه کن و امنیت در درجه اعلا و قضاوت دستگاه قضائیه مطابق با حق و واقع باشد جز باران نظم و فراگیر شدن قانون و تن به مقررات دادن انتظار نمی رود

از این روایات و احادیث هم خانواده آنها فهمیده می شود که بار سنگین حکومت موعود، بر دوش افرادی است که بارها آزمایش شده اند و شایستگی خود را در آزمایش های گوناگون به اثبات رسانده باشند از این رو می بینیم که در رأس حکومت مهدی (عج)، حضرت عیسی ـ علیه السّلام ـ قرار دارد که یکی از پیامبران اولو العزم است.

2. مردم در این عصر از رشد معنویت و اخلاق برخوردارند.

امام صادق ـ علیه السّلام ـ فرموده اند: هنگامی که قائم ما قیام کند، شخص شب را به صبح می رساند، در حالی که نادان، ترسو و بخیل است و به هنگام صبح داناترین مردم، شجاع ترین و بخشنده ترین انسان هاست و از دستورات امام تخلف نمی کند. یا این که حضرت علی ـ علیه السّلام ـ می فرماید: هنگامی که قائم ما قیام می کند کینه های بندگان نسبت به یکدیگر از دلهایشان زدوده می گردد.

امام باقر ـ علیه السّلام ـ هم می فرمایند: هنگامی که حضرت قائم (عج) ما قیام می کند دستش را بر بندگان خدا می گذارد و خردهایشان جمع کرده و اخلاقشان را کامل می کند.

3. در حکومت جهانی حضرت امنیت فراگیر حاکم می شود.

پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ می فرماید: «... زمین را از عدالت پر می کند تا جایی که مردم به فطرت خویش باز می گردند، نه خونی به ناحق ریخته می شود و نه خوابیده ای را بیدار می کنند». (بحار الانوار، ج 52، ص 290)

و امام باقر ـ علیه السّلام ـ می فرماید: به خدا سوگند، یاران مهدی (عج) آن اندازه می جنگند تا خدا به یگانگی پرستیده شود و به او شرک نورزند و تا آن جا که پیرزنی سالخورده از این سوی جهان به آن سوی رهسپار شود و کسی متعرض او نشود». (بحار الانوار، ج 52، ص 345)

4. در عصر ظهور فقر ریشه کن می شود.

امام صادق ـ علیه السّلام ـ در این باره می فرماید: «... زمین گنج های خود را بیرون ریخته و آشکار می کند، به گونه ای که مردم با چشم خود، آن را می بینند و دارندگان زکات سراغ کسی می گردند که نیازمند باشد تا زکاتشان را به او بدهند، ولی کسی یافت نمی شود و مردم ـ از فضل و بخشش خداوند ـ از دیگران بی نیاز می گردند». (بحار الانوار، ج 52، ص 337)

5. قضاوت حضرت همانند قضاوت حضرت داود است.

یعنی حضرت از انسان ها دلیل و شاهد نمی خواهد و به باطن و طبق واقع حکم می کند و امام صادق ـ علیه السّلام ـ می فرمایند: «دنیا به پایان نمی رسد مگر این که مردی از ما اهل بیت خروج کند و به شیوه داود ـ علیه السّلام ـ حکم نموده و از مردم بیّنه نمی خواهد».

در جامعه مهدوی، آزادی کار، مسافرت، تجارت، نوآوری، ابداع و امکانات به همه مردم ارزانی می گردد. و میدان کار و تلاش و ابتکار برای همه استعدادها فراهم می شود. و سستی و تن پروری و بیکارگی جای خود را به کار و تلاش و نشاط و تحرّک می دهد

6. شورشی علیه دولت حضرت پای نمی گیرد.

امام باقر ـ علیه السّلام ـ می فرماید: «هیچ چیز نیست مگر مطیع یاران مهدی (عج) است، حتی حیوانات وحشی در زمین، و پرندگان وحشی در هوا، همه خشنودی یاران قائم (عج) را می خواهند، تا آن جا که بخشی از زمین به بخشی دیگر افتخار نموده و می گوید: امروز یکی از یاران قائم (عج) از من عبور کرد.»

7. حضرت مهدی (عج) از ارتشی قدرتمند برخوردار است.

امام صادق ـ علیه السّلام ـ می فرماید: «آن روز که لوط پیامبر ـ علیه السّلام ـ گفت: ای کاش قدرتی می داشتم، یا به پناهگاهی محکم دست می یافتم، تمنایی جز قدرت قائم ـ علیه السّلام ـ نداشت. او در آن خواهش از توان فوق العاده اصحاب مهدی (عج) یاد نمود، زیرا هر مرد آنان، قدرت چهل مرد را داراست. شمشیرها را باز نخواهند داشت تا آن که خدا را خشنود کنند».

آن چه که ذکر شد بعضی از امکانات و ویژگی های حکومت جهانی حضرت است و امام زمان (عج) با تکیه بر قدرت خدای توانا و چنین امکاناتی نظم عالم گیر را برقرار می کنند، زیرا از حکومتی که رهبرش مهدی فاطمه (عج) و کارگزارانش حضرت عیسی ـ علیه السلام ـ و مالک اشتر و... و اخلاق و معنویت مردم جامعه اش رشد یافته باشند و فقر ریشه کن و امنیت در درجه اعلا و قضاوت دستگاه قضائیه مطابق با حق و واقع باشد جز باران نظم و فراگیر شدن قانون و تن به مقررات دادن انتظار نمی رود.

منابع:

سایت حوزه

سایت اندیشه قم

گردآوری: بخش دین واندیشه آکاایران