به نقل از آکاایران: اواخر سال گذشته لوح فشرده ای با عنوان "ظهور بسیار نزدیک است" وارد بازار شد و با حجمی زیاد و به صورت رایگان دست به دست گشت. این مستند جنجالی همان گونه که از اسم آن پیداست، بیانگر بسیار نزدیک بودن ظهور امام زمان (عج) و تطبیق نشانه های ظهور بر مصادیق مطرح شده در روایات بوده است. این مستند از آنجا که به موضوع حساس مهدویت و تطبیق مصادیق عصر ظهور با برخی از چهره های سیاسی و معنوی حال حاضر پرداخت، به سرعت بر سر زبان ها افتاد و بحث های گوناگونی را دامن زد.

موضع گیری مراجع

مراجع عظام تقلید و مراکز علمی و پژوهشی حوزه و دانشگاه، به این مستند واکنش سریع نشان دادند. بزرگان حوزه به این مستند خوشبین نبودند تا جایی که آیت الله مکارم شیرازی توزیع گسترده و رایگان آن را مشکوک عنوان کرد و فرمود: "اگرچه ممکن است برخی از جوان ها به عشق امام زمان(عج) این کار را انجام دهند و خودشان هم متوجه دست های پشت پرده نباشند، اما این کارها باعث می شود تا مردم امام زمان(عج) و ظهور را موهوم تصور کنند؛ زیرا وقتی شما تطبیق انجام دهید اگر این تطبیق درست نباشد به اعتقادات مردم آسیب خواهد زد."

ابراز نگرانی حضرت آیت الله سیستانی نیز در این باره قابل توجه بود. ایشان جریانات انحرافی تعیین وقت و تطبیق اشخاص و دست های پشت پرده این جریانات را نگران کننده توصیف کرد و فرمود:

"توقیت ها و تطبیق ها برای نزدیک بودن ظهور حضرت حجت(عج) بسیار نگران کننده است و این مطالب عقاید مردم را هدف گرفته و باعث تضعیف اعتقادات جامعه می شود."

موضع مرکز تخصصی مهدویت حوزه

در این بین مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم با برگزاری جلسات نقد و بررسی، مصاحبه های علمی و اطلاع رسانی، این مستند را از اساس به چالش کشید. حجت الاسلام والمسلمین مجتبی کلباسی، مدیر مرکز در این باره گفت: ما امروز وظیفه داریم وقتی بدعت ها آشکار می شود در مقابل آن اقدام کنیم؛ از این رو احساس وظیفه کردیم در مقابل این جریان، نکات راهبردی و ضوابط علمی را اعلام کنیم. وی گفت: در این نرم افزار به اوصاف شعیب بن صالح تکیه شده است در حالی که در این مورد مطلب قابل اعتنایی در روایات شیعه و اهل سنت نداریم؛ چنانکه در این نرم افزار اظهار کرده اند شعیب از ری قیام خواهد کرد، در حالی که پیرامون این مطلب حتی یک روایت هم نداریم! حداکثر مطلبی که در این باره در روایات اسلامی موجود است، سخنان حسن بصری است که علاوه بر اینکه سخن معصوم نیست و قابلیت استناد ندارد، در کتب اهل سنت آمده و اهل سنت هم در بارة آن داوری به ضعف کرده اند!

بر همة ما لازم است در جهت گیری ها و اظهار نظرها، توجه به علما داشته باشیم و همراه آنان حرکت کنیم نه جلوتر...

استاد کلباسی ادامه داد: باید تاکید کنیم که مطالب این مستند یا اصلاً دلیل ندارد و یا دلیلی معتبر ندارد و در کتاب غیبت شیخ طوسی که از بزرگان شیعه است محل خروج شعیب، سمرقند معرفی شده است.

متأسفانه تهیه کنندگان این مجموعه به جای استناد به کتب روایی و منابع متقن دینی، می کوشند دلایلی اقامه کنند که فاقد اعتبار است. استناد به این مطالب که "صد و سی هزار سایت اینترنتی، آقای رییس جمهور را به عنوان شعیب بن صالح معرفی کرده اند و این نشان از الهامی الهی است"! از جمله دلایل سخیف این گروه است. کارگردان این مجموعه پیش از دستگیری، به اشخاصی اشاره نمود که از طرفداران مطالب این مستند شناخته می شوند؛ اما اکثر قریب به اتفاق آن اشخاص این ادعا را تکذیب کردند؛ از جمله حجت الاسلام پناهیان بیان داشت: من در سخنرانی خود به قواعد ظهور پرداخته بودم نه علائم ظهور؛ اما با بریده شدن این فراز از سخنرانی من، مطلب به گونه دیگری منعکس شده است؛ علاوه بر اینکه مطالب بیان شده فاقد دلیل و مدرک است و دلایل سستی انتخاب شده است.

در این نرم افزار برای اثبات شعیب بن صالح بودن آقای رییس جمهور به بنر تبلیغاتی کنار خیابان و یا شعار های "یا مهدی" مستقبلین از ایشان در لبنان استناد شده است! که آقای سیرجانی کارگردان این مجموعه جواب داد ما می خواسیتم جو عمومی لبنان را بگوئیم که در ادامه یکی از منتقدان این مستند پاسخ گفت: آیا افکار عمومی دلیلی بر یک مطلب واقعی است؟!

وظیفة ما چیست؟

در این باره، توجه به نکات راهبردی و ضوابط علمی برای شناخت جریان های اصیل از منحرف در بحث مهدویت، وظیفه ماست. به این بهانه، تلخیص متن بررسی مکتوب مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم، تقدیم می شود:

1. توجه به محکمات دین

در مکتب شیعه و تفکر ناب مهدویت، محکمات و مسلماتی وجود دارد که مردم با تأسی و عمل به آن ها، از تأویل و توجیه و حدس و گمان های نابه جا، بی‏نیاز می شوند. از جمله آن ها لزوم تبعیت از علماء در عصر غیبت و ولیّ فقیه در صورت تشکیل حکومت اسلامی است. لزوم تبعیت، شامل امور متعدد به ویژه حوادث اجتماعی می شود. بنابراین بر همة ما لازم است در جهت گیری ها و اظهار نظرها، توجه به علما داشته باشیم و همراه آنان حرکت کنیم نه جلوتر...

2. توجه به منابع روایی و اعتبار روایات

مباحث مهدوی مانند سایر معارف دینی از پشتوانه عقلی و نقلی برخوردار است؛ و معارف نقلی نیز شامل آیات قرآن و روایات می باشد. همانگونه که در سایر معارف دینی، روایاتی ضعیف و غیر قابل استناد وجود دارد و علما با تلاش علمی خود، اینگونه احادیث را از احادیث صحیح جدا می کنند، در بحث مهدویت نیز، روایات ضعیف و غیر قابل اعتباری وجود دارد که محتاج پالایش هستند و کسی حق ندارد این روایات را بدون توجه به ضعف سند و اشکال در محتوا و متن، دست مایة حرف های خود قرار دهد و فضای فکری جامعه را دچار تشویش کند.

3. علم رجال و اهمیت بررسی اسناد روایات

از کارهای بسیار مهمی که فقها در راستای فهم صحیح معارف و احکام دین انجام می دهند بررسی سند روایات می باشد؛ که به علت اهمیت آن، علم رجال شکل گرفت. هیچ فقیهی به خود اجازه نمی دهد بدون توجه به سند، روایتی را پذیرفته و بر طبق آن فتوا دهد. بر این اساس، آیا می توان پذیرفت که علم رجال در احکام فرعی رعایت شود ولی در مباحث مهمی مانند مباحث مهدویت که عموم مردم به آن حساسیت داشته و واکنش نشان می دهند فراموش شود؟! و یا هر حرفی از هرکسی نقل شد، مورد پذیرش واقع گردد؟! و عده ای غیر متخصص به خود اجازه دهند با استفاده از هر حدیثی، هر چند ضعیف، با عقاید و احساسات مردم بازی کنند؟!

از علت‏های اصلی وجود علایم برای پدیده انقلاب بزرگ امام مهدی (عج) آن است که انسان‏ها با توجه به آن علایم بتوانند مدعیان دروغین را شناسایی کنند و از آن ها فاصله بگیرند؛ نه اینکه افرادی بخواهند با برخی تحلیل های نا به جا و غیر منطقی علائمی را ثابت شده و اتفاق افتاده تلقین کنند و به دنبال امام(عج) بگردند و آمدنش را در دوره زمانی خاص، قطعی جلوه دهند

4. شخصیت برجسته رهبر معظم انقلاب

رهبر فرزانه انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای در قلة علم و عمل، تقوا و درایت، شجاعت و زمان شناسی می باشد. کمالات ایشان بر همگان روشن است و برای بیان عظمت و بزرگی ایشان هیچ نیازی نیست تا بخواهیم او را بر کسی تطبیق دهیم. مردم ایران رهبر عظیم الشأن خود را به خاطر ویژگی های برجسته ایشان دوست دارند و علما برایشان کمال احترام قائلند.

بنابراین آیا معرفی مقام معظم رهبری به عنوان سید خراسانی و القای این مطلب که ایشان با سکوت خود مؤیّد این نظر هستند خیانتی بزرگ به ایشان محسوب نمی شود؟! آیا هر سکوتی نشانه رضایت است؟! آیا گاهی سکوت نشانه بی ارزش بودن موضوع نیست؟ و آیا در همه موارد شخص معظم له باید موضع گیری کنند؟!

5. تقسیم بندی علایم

علایم ظهور با توجه به روایات، به علایم حتمی و غیر حتمی تقسیم می شوند. از عنوان علامت غیر حتمی روشن است که ممکن است تحقق پیدا نکند. وقتی خود ائمه(ع) علامتی را غیر حتمی معرفی می کنند دلیلی ندارد این گونه علایم، پررنگ نشان داده شوند و به گونه ای ارائه گردند که گویا باید باشند و اکنون نیز می باشند.

6. علت وجود علایم برای انقلاب امام زمان(عج)

از علت‏های اصلی وجود علایم برای پدیده انقلاب بزرگ امام مهدی (عج) آن است که انسان‏ها با توجه به آن علایم بتوانند مدعیان دروغین را شناسایی کنند و از آن ها فاصله بگیرند؛ نه اینکه افرادی بخواهند با برخی تحلیل های نا به جا و غیر منطقی علائمی را ثابت شده و اتفاق افتاده تلقین کنند و به دنبال امام(عج) بگردند و آمدنش را در دوره زمانی خاص، قطعی جلوه دهند.

7. توقیت و تعیین وقت

از هشدارهای جدّی ائمه معصومین(ع) در مسئله مهدویت بحث توقیت و تعیین وقت برای ظهور است. در روایات متعدد، از وجود تعیین کنندگان وقت، یاد شده و آنان دروغگو و کذاب معرفی شده اند. در روایتی از امام باقر(ع) سؤال شد: آیا ظهور صاحب الزمان وقت معینى دارد؟ حضرت در جواب فرمود: "کَذَبَ الْوَقَّاتُونَ کَذَبَ الْوَقَّاتُونَ کَذَبَ الْوَقَّاتُون‏."1 از امام جواد(ع) نقل شده است: "إِنَّ لَهُ غَیْبَةً یَکْثُرُ أَیَّامُهَا وَ یَطُولُ أَمَدُهَا فَیَنْتَظِرُ خُرُوجَهُ الْمُخْلِصُونَ وَ یُنْکِرُهُ الْمُرْتَابُونَ وَ یَسْتَهْزِئُ بِهِ الْجَاحِدُونَ وَ یَکْذِبُ فِیهَا الْوَقَّاتُونَ وَ یَهْلِکُ فِیهَا الْمُسْتَعْجِلُونَ وَ یَنْجُو فِیهَا الْمُسْلِمُون‏؛2 براى او غیبتی طولانی است که علاقمندان، منتظر ظهورش خواهند بود، و آن ها که تردید دارند انکار می کنند و مخالفین، آن را به باد مسخره می گیرند! کسانى که وقت ظهور را تعیین می کنند دروغگو می باشند و آنان که در این باره شتاب می نمایند به هلاکت می رسند و آن ها که در مقام تسلیم هستند رستگار می شوند." اسحاق بن یعقوب روایت مى‏کند که توقیعى به دست محمد بن عثمان از ناحیة مقدسه امام زمان(عج) در جواب سؤالات من صادر گشت که از جمله نوشته بود: "وَأَمَّا ظُهُورُ الْفَرَجِ فَإِنَّهُ إِلَى اللَّهِ وَ کَذَبَ الْوَقَّاتُون‏؛3 ظهور فرج موکول به خواست خداست و کسانى که وقت آن را تعیین مى‏کنند دروغ مى‏گویند".

تعیین وقت، هم شامل تعیین وقت قطعی می شود؛ مانند اینکه کسی بگوید ظهور در فلان سال است، و هم شامل تعیین وقت به صورت بیان یک دوره زمانی می باشد؛ به گونه ای که دوره زمانی خاصی اراده و فهمیده شود. همچنین توقیت می تواند به صورت تصریح به زمان ظهور باشد و هم به شکل اشاره و تصریح به وقوع برخی علایمی که متصل به ظهور هستند.

از معضلاتی که فرهنگ ناب مهدویت را دچار آسیب می کند بحث "تطبیق" است؛ یعنی مطابقت دادن علایم با حوادث خارجی. تطبیق قطعی تقریباً غیر ممکن است زیرا ما علم کافی نداریم. امّا تطبیق احتمالی ممکن است؛ آن هم توسط افرادی که متخصص در فن بوده و جوانب کار را کاملاً می سنجند. مرجع در اینگونه امور، علمای راستین هستند که اظهار نظر آن ها مورد توجه است

8. مسئله بداء

یکی از عقاید و باورهای شیعه مسئله "بداء" است، به این معنا که مقدرات و اموری که قرار بود اتفاق بیفتد به علت تغییر شرایط، تحقق پیدا نکند، و یا زمان آن تغییر کند و به آینده موکول شود، و یا در جزئیات آن تغییراتی صورت بگیرد. امر بداء هرچند در اصل ظهور امام زمان(عج) واقع نمی‏شود زیرا این وعدة حتمی خداوند است، ولی در علایم و حوادث مربوط به آن امکان دارد جاری شود؛ لذا ممکن است علامتی رخ ندهد و یا با تغییر شرایط، زمان و یا برخی جزئیات آن تغییر کند.

9. تطبیق علایم

از معضلاتی که فرهنگ ناب مهدویت را دچار آسیب می کند بحث "تطبیق" است؛ یعنی مطابقت دادن علایم با حوادث خارجی. تطبیق قطعی تقریباً غیر ممکن است زیرا ما علم کافی نداریم. امّا تطبیق احتمالی ممکن است؛ آن هم توسط افرادی که متخصص در فن بوده و جوانب کار را کاملاً می سنجند. مرجع در اینگونه امور، علمای راستین هستند که اظهار نظر آن ها مورد توجه است.

مسئله مهمی که نباید فراموش شود پیامد خطا در تطبیق و عدم تحقق ظهور است. به راستی چه کسی می تواند از آینده افراد خبر دهد؟ مگر در تاریخ انقلاب اسلامی شاهد ریزش ها و رویش های متعدد نبوده و نیستیم؟! و به راستی اگر زمان گذشت و افرادی از مصادیق ذکر شده در اینگونه فیلم ها از دنیا رفتند و یا در موردشان اتفاقاتی افتاد و آن ها از صحنه ارزش ها خارج شدند و امام(عج) نیز ظهور نکردند چه باید گفت؟! جواب پرسش ها را چگونه باید داد؟! شک و تردیدها را چگونه باید زدود؟!

10. مدعیان دروغین

مهدویت و فروعات آن مانند برخی از مسائل دیگر دینی همچون نبوت، گرفتار مدعیان دروغین شده است. همانگونه که در طول تاریخ افرادی به دروغ ادعای نبوت کردند و با ترویج افکار و دستورات باطل، برخی انسان‏ها را دچار انحراف کردند، همچنین کسانی ادعای مهدویت کردند ـ مانند "مهدی سودانی" و "سید علی محمد باب" (مؤسس فرقه ضاله بابیه) ـ و یا خود را مصداق برخی علائم ظهور دانستند مانند فردی به نام علی بن عبدالله معروف به "ابوالعمیطر" در سال 195ق.

11. علامت سازی

به نظر می آید تطبیق برخی افراد که در روایات از آنان یاد شده به برخی شخصیت هایی که در زمان حاضر وجود دارند، نوعی علامت سازی است که منشأ آمریکایی و اسرائیلی دارد. آنان بودند که اینگونه تطبیق ها را ابتدا مطرح کردند و برخی افراد در جامعة ما نیز از روی بی دقتی به آن دامن زدند. لازم است کمی تأمل شود، آیا این کار نوعی علامت سازی نیست؟

باید توجه داشت برخی افراطیون مسیحی و یهودی که از آنان به صهیونیسم مسیحی"اوانجلیست‏ها" یاد می شود اینگونه تلقین می کنند که ما باید زمینه را برای آمدن مسیح موعود فراهم کنیم. آنها معتقدند که ما باید جنگ "آرماگدون" را ایجاد کنیم تا او بیاید؛ زیرا آمدن مسیح موعود متوقف به تحقق آن است. آیا آنچه برخی افراد در کشور ما انجام می دهند به نوعی حرکت در مسیر خواست دشمنان نیست؟!

12. وظیفة ما چیست؟

آیا نباید به خود آئیم و فرمان امام زمان(عج) را به روی چشم قرار دهیم که "وَ أَمَّا الْحَوَادِثُ‏ الْوَاقِعَةُ فَارْجِعُوا فِیهَا إِلَى رُوَاةِ حَدِیثِنَا"4 و به علما رجوع کنیم و نظر آنان و در رأسشان ولی فقیه را سرلوحه کارهای خود قرار دهیم؟ چرا ما در هر کاری به متخصص آن فنّ مراجعه می کنیم ولی در مسائل دینی ـ که پیامبران بزرگ الهی به ویژه خاتم انبیاء و ائمه معصومین(ع) برای حفظ آن حتی جان خود را فدا کردند ـ به خود اجازه می دهیم شجاعانه اظهار نظر کنیم؟! چرا مباحث دینی باید بازیچه برخی افراد غافل یا مغرض قرار گیرد؟ پس باید به خود آییم و وظیفه خود را انجام دهیم.

 

پی نوشت ها:

1. الکافی، ج1، ص368، ح5، باب کراهیة التوقیت.

2. بحارالانوار، ج51، ص157، ح5.

3. همان، ج53، ص180، ح10.

4. همان.

گردآوری: بخش دین واندیشه آکاایران