به نقل از آکاایران: برای تشکیل حکومت جهانی حضرت مهدی (عج الله) به افرادی نیاز هست که خالصاً مخلصاً، در خدمت آقا قرار گیرند. این افراد چند گروه هستند؛ و ویژگی های خاصی دارند. با ما همراه شوید تا ویژگی های یاران خاص امام زمان (عج الله) یعنی همان 313 نفر را بیان کنیم.

صفات یاران امام مهدی

آکاایران: در احادیث و روایاتی که از امام صادق (علیه السلام) به ما رسیده است روایات بیشماری وجود دارد که به موضوع مهدویت و امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) پرداخته شده است ، از جمله این موضوعات ویژگی های یاران امام زمان است که در کلام امام صادق (علیه السلام) به زیبایی تبیین شده است.

با توجه به روایات، می توان ویژگی ها و صفات یاران را چنین برشمرد:

1. معرفت عمیق به خدا و امام خویش

در حدیثی از امام صادق علیه السلام نقل شده است:

«در قلوب آنان (یاران مهدی عج) شکّی به ذات خدا نیست».  (بحارالانوار، ج52، ص307، ح82)

چنان به خداوند معرفت دارند که ذرّه ای تردید و شک در آنان راه ندارد.

در روایتی از امام سجاد علیه السلام در باره با صفات منتظران زمان غیبت نقل شده است:

«آنان کسانی هستند که به امامت آن بزرگوار اعتقاد دارند». (کمال الدین، ج1، ب31، ح2)

این اعتقاد، برخاسته از عقل و درک است. حضرت، در ادامه می فرماید:

خداوند متعال، عقل و فهم و معرفتی به آنان داده است که غیبت نزد آنان، به منزله مشاهده است.

2. اطاعت کامل

نتیجه معرفت صحیح، اطاعت همه جانبه از امام است. از امام صادق علیه السلام چنین نقل شده است:

«اطاعت آنان از امام، از فرمان برداری کنیز در برابر مولایش بیشتر است». (بحارالانوار، ج52، ص307، ح 82)

3. عبادت و صلابت

آنان که از پیشوای خود الگو گرفته اند، روزها و شب ها را با یاد شیرین حق و مناجات با او سپری می کنند. امام صادق علیه السلام درباره آنان فرمود:

«شب ها را با عبادت به صبح می رسانند و روزها را با روزه به پایان می برند‏». (یوم الخلاص، ص224)

و این یاد حق، در همه حالات آنان تجلّی دارد.

ویژگی های یاران حضرت، در روایات فراوانی آمده است و حتی در بسیاری از آنها، نام و نشان و اصل و نصب آنها نیز بیان شده است. این یاران و زمینه سازان حکومت جهانی حضرت مهدی (عج الله) که در طول غیبت امام تربیت شده اند، نیروهای مخلص و فداکاری هستند، که کمر همت خود را برای یاری رساندن به امام عصر (أرواحنا له الفداء) محکم بسته اند. در قرآن مجید، این کتاب انسان ساز و حرکت آفرین در رابطه با یاران حضرت مهدی (علیه السلام) یک آیه است که بسیار امید بخش و سازنده است. این آیه در حقیقت بیانگر حقایق و واقعیت هایی است که اگر به طور جدی و همه جانبه تعقیب گردد، موانع سر راه را بر می دارد و جهان را به استقبال مصلح جهانی حرکت می دهد .

امام علی علیه السلام در وصف یاران مهدی علیه السلام فرموده است:

«او، از یارانش بیعت می گیرد که طلا و نقره ای نیندوزند و گندم و جویی ذخیره نکنند. (منتخب الاثر، فصل 6، ب11، ح4)

آنان، اهداف بلندی دارند و برای آرمانی بزرگ برخاسته اند؛ لذا مادیات و دنیا نباید آنان را از هدف باز دارد؛ بنابراین کسانی که با دیدن زرق و برق دنیا، چشم هایشان خیره شده و دل هایشان می لرزد، میان یاوران امام، جایی ندارند. البته نباید فراموش کرد که این حالات و ویژگی ها، یک باره در انسان متجلّی نمی شود و آدمی، به آن ها متّصف نمی شود؛ بلکه باید سال ها برای تحصیل آن ها تلاش کند؛ از این رو، یاران مهدی علیه السلام در دوران غیبت، به سازندگی مشغول می شوند.

یاور مهدی علیه السلام در همه حال پیرو امام خود است و اطاعت از او را، سر لوحه زندگی خود قرار می دهد. پیامبر اکرم صلی الله و علیه و آله و سلم فرمود:

«طوُبی لِمَن اَدرَکَ قائِمَ اَهلِ بَیتی وَ هُوَ مُقتَدٍ بِه قَبلَ قِیامِه یأتَمُّ بِهِ؛

خوشا به حال کسی که قائم اهل بیت مرا درک کند، در حالی که پیش از قیامش، به او اقتدا کرده و از او پیروی نماید‏». (بحارالانوار، ج52، ص129)

روشن است که بدون یار و یاور نباید منتظر حرکت و اقدامی بود، هر چند برنامه و رهبر آماده باشد. 

برای تشکیل حکومت جهانی حضرت مهدی (عج الله) به افرادی نیاز هست که خالصاً مخلصاً، در خدمت آقا قرار گیرند. البته حرکت بزرگ حضرت ولی عصر (أرواحنا له الفداء) بدون برخورداری از امدادهای ویژه الهی، هرگز به آرمان های خود دست نخواهد یافت. توجه به وجود این تأییدات الهی، تأثیر شگرفی بر روان یاران امام بر جای خواهد گذاشت و یقین به آن امدادها، باعث می شود ذره ای در درستی آرمان ها و مسیر خود تردید نکنند. و یاران حضرت ویژگی هایی دارند که آنها را از دیگر افراد متمایز می کند. در احادیث و روایت وارده و آیات قرآن کریم، ویژگی های این افرد به صراحت، بیان می گردد.

گردآوری: بخش دین و اندیشه آکاایران