به نقل از آکاایران: در باور شیعیان دوازده امامی غیبت کبرا دومین غیبت امام زمان بعد از غیبت اول او یعنی غیبت صغری است که در آن بر خلاف غیبت صغرا امام شخص معینی را به نیابت نگماشته است.

غیبت کبرا

آکاایران: در این غیبت که از سال ۳۲۹ (قمری) و پس از غیبت کوچکتر آغاز شده است و تا آخر الزمان ادامه خواهد داشت، امام از نظرها پنهان است، اما موجودات از فیض وجودش بهره مندند و دعای ایشان شامل حال آنهاست . در پایان این دوران به خواست خدا حضرت ظهور کرده، برای برقراری و برپایی حکومت عدل جهانی قیام می کند و ظلم را ریشه کن میسازد و ضعیفان را از دست ظالمان نجات میدهد 

امام زمان (عج) در سال 329 (نیمه اول قرن چهارم هجری) بعد از غیبت صغری غیبت طولانی و کبرای خود را به فرمان و اذن حضرت حق آغاز نمودند و در نامه‏ای که به آخرین نائب خاص خود علی بن محمد سمری صادر فرمودند، چنین آمده است:

ای علی بن محمد سمری! خداوند در سوگ فقدان تو پاداش بزرگ به برادرانت عطا کند، تو تا 6 روز دیگر از دنیا خواهی رفت، کارهایت را مرتب کن و هیچکس را به جانشینی خویش مگمار، دوران غیبت کامل فرارسیده است. فلسفه واقعی غیبت کبری را جز خداوند متعال کسی نمی‏داند ولی بعضی از عوامل آن قابل شناسایی هستند، طول عمر حضرت ولی عصر یک امر طبیعی نیست تا ما را به توجیه طبیعی برای طول عمر شریف ایشان وا دارد، بلکه امری الهی و خدایی می‏باشد، اگرچه ما در طبیعت؛ موجودات زنده‏ای داریم تا هزار سال عمر کرده‏اند مانند بعضی از ماهیها و بعضی از درختان.

علم هنوز همچون طفل دبستانی است و نتوانسته است که تمام رازهای عالم طبیعت را کشف نماید. ما نمی‏خواهیم وجود مبارک امام عصر که یک فرمان الهی است را توجیه مادی کنیم یعنی وقتی اخبار و روایات متواتر از پیامبر عظیم الشأن و ائمه معصومین چنین مضمونی را تأیید می‏کنند جای شبهه مادی باقی نمی‏ماند.

این دوره بعد از زمان غیبت صغری آغاز شد ، و تاکنون ادامه دارد .این مدت دوران امتحان و سنجش ایمان و عمل مردم است . در زمان نیابت عامه ، امام ( ع ) ضابطه و قاعده ای  به دست داده است تا در هر عصر ، فرد شاخصی که آن ضابطه و قاعده ، در همه ابعاد بر او صدق کند ، نایب عام امام ع باشد و به نیابت از سوی امام ، ولی  جامعه باشد در امر دین و دنیا . بنابراین ، در هیچ دوره ای پیوند امام ( ع ) با مردم گسیخته نشده و نبوده است . اکنون نیز ، که دوران نیابت عامه است ، عالم بزرگی  که دارای همه شرایط فقیه و دانای دین بوده است و نیز شرایط رهبری را دارد ، در راس جامعه قرار می گیرد و مردم به او مراجعه می کنند و او صاحب " ولایت شرعیه " است به نیابت از حضرت مهدی ( ع ) . بنابراین ، اگر نایب امام ( ع ) در این دوره ، حکومتی را درست و صالح نداند آن حکومت طاغوتی است ، زیرا رابطه ای با خدا و دین خدا و امامت و نظارت شرعی اسلامی ندارد . بنابر راهنمایی امام زمان   عجل الله فرجه   برای حفظ انتقال موجودیت تشیع و دین خدا ، باید همیشه عالم و فقیهی در راس جامعه شیعه قرار گیرد که شایسته و اهل باشد ، و چون کسی  - با اعلمیت و اولویت - در راس جامعه دینی و اسلامی قرار گرفت باید مجتهدان و علمای  دیگر مقام او را پاس دارند ، و برای نگهداری وحدت اسلامی و تمرکز قدرت دینی  او را کمک رسانند ، تا قدرتهای   فاسد نتوانند آن را متلاشی و متزلزل کنند . گر چه دوری ما از پناهگاه مظلومان و محرومان و مشتاقان - حضرت مهدی ( ع ) - بسیار درد آور است ، ولی بهر حال - در این دوره آزمایش - اعتقاد ما اینست که حضرت مهدی ( ع ) به قدرت خدا و حفظ او ، زنده است و نهان از مردم جهان زندگی می کند ، روزی  که " اقتضای تام " حاصل شود ، ظاهر خواهد شد ، و ضمن انقلابی پر شور و حرکتی   خونین و پردامنه ، بشریت مظلوم را از چنگ ظالمان نجات خواهد داد ، و رسم توحید و آیین اسلامی  را عزت دوباره خواهد بخشید .

حجت در دوران غیبت

در زمان غیبت امام زمان دیگر نائب خاص و نماینده ای مشخص وجود ندارد، تا مردم از طریق او با امام مرتبط شوند. در این دوران دانشمندان پرهیزکار و وارسته شیعه بعد از غیبت طولانی امام زمان (عج)، به عنوان نایب عام او به هدایت و ارشاد مردم خواهند پرداخت.

فرمان امام زمان در مورد پیروی مردم از دانشمندان دینی در روزگار غیبت این گونه است:

«در کارها و حوادثی که بعد از این برای شما مردم پیش خواهد آمد و ممکن است که خیر و شر خویش را ندانید، به گویندگان گفتار و احادیث ما خاندان رسالت، که حجت من بر شما هستند و من نیز حجت خدا بر ایشان می باشم، مراجعه کنید.»

رشد عقلی و ایمانی مردم، که سال ها به طول خواهد انجامید، زمینه اصلی بهره وری آنان از امام زمان خواهد بود. آن گاه که توانایی فکری و ایمانی انسان ها به اندازه ای از رشد خویش برسد و چشم دلشان به گونه ای روشن شود که بتوانند خورشید وجود امام زمان را نظاره کنند، بیگمان او را خواهند دید. شریف مرتضی در استدلال خود در زمینه غیبت امام دوازدهم شیعیان موضوع «لطف» در وجود غیبت را چنین خلاصه می کند.

با نیل به وجود او در میانشان و با اطمینان از وجوب اطاعت از او، شیعیان بی شک از او شرم خواهند نمود و به او احترام می گذارند و در نتیجه مرتکب شرّ نمی شوند. آنها از اینکه از جانب او مورد توبیخ یا سرزنش قرار گیرند واهمهٔ دارند. به این ترتیب، ارتکاب اعمال بد در میانشان کم می شود و اعمال خوب زیاد می گردد

گردآوری: بخش دین واندیشه آکاایران