به نقل از آکاایران: منظور از غیبت امام دوازدهم(عج) پنهان شدن آن حضرت در غار و زندگی دور از مردم نیست، بلکه آن حضرت در بین مردم زندگی و رفت و آمد می کنند و همانند دیگر افراد جامعه، یک زندگى عادى دارند.

دلیل غیبت امام زمان (عج)

آکاایران: برنامه حضرت مهدی (عج) با برنامه پیامبران و سایر پیشوایان یک تفاوت دارد و آن این است که برنامه وی قانونگذاری نیست بلکه یک برنامه اجرائی برای تمام جهان است. به این معنی که آن حضرت مأموریت دارد تمام اصول تعلیمات اسلام را در جهان پیاده کند و اصول عدالت و داد و حق و حقیقت را در میان تمام افراد بشر گسترش دهد.درست است که پیامبران و امامان نیز قسمت هایی از این برنامه را اجرا کرده اند. ولی بر اثر نبودن آمادگی در بسیاری از مردم جهان، این موضوع جنبه جهانی و عمومی به خود نگرفت و پس از نفوذ در شعاع معینی از جامعه های انسانی متوقف ماند.

منظور از غیبت امام دوازدهم(عج) پنهان شدن آن حضرت در غار و زندگی دور از مردم نیست، بلکه آن حضرت در بین مردم زندگی و رفت و آمد می کنند و همانند دیگر افراد جامعه، یک زندگى عادى دارند، حضرت مردم را می بینند و آنها را می شناسند مردم نیز حضرت را می بینند، اما ایشان را نمی شناسند و نمی دانند که ایشان همان حضرت مهدی موعود(عج) هستند تا وقتی که زمان ظهور فرا برسد و ایشان خود را به عنوان امام و پیشواى شیعیان جهان، به مردم معرّفى خواهند کرد؛ زیرا امر غیبت و ظهور حضرت مهدی به اراده و فرمان الهی است و هر گاه خدای تعالی اراده فرماید واقع خواهد شد.

روشن است که پیاده شدن یک چنین برنامه انقلابی جهانی که به وسیله آن اصول عدالت و دادگری و حق و حقیقت، در میان همه مردم جهان گسترش یابد، شرایط و مقدماتی لازم دارد و این شرایط و مقدمات جز با مرور زمان و تکامل همه جانبه اجتماع ممکن نیست.

از جمله:

1- آمادگی روحی: در درجه نخست باید مردم جهان برای اجرای این اصول، تشنه و آماده گردند، زیرا تا در مردم جهان تقاضایی نباشد، عرضه هر نوع برنامه مادی و معنوی مؤثر نخواهد بود. تا در اعماق دل مردم برای برنامه های معنوی و اصول اخلاقی تقاضا و درخواستی نباشد عرضه آن با شکست روبه رو شده است.

این موضوع نیاز به گذشت زمان دارد تا تجربه های تلخ زندگی ثابت کند که تمام نظامات مادی و سازمانهای بشری در اجرای عدالت و احقاق حق و برقرار امنیت و آرامش عاجز و ناتوان می باشند و سرانجام بر اثر یأس و ناامیدی، این تقاضا در مردم گیتی برای تحقق چنان آرمان الهی پدید آید و زمینه برای عرضه یک انقلاب جهانی بوسیله یک مرد الهی و آسمانی از هر نظر مساعد گردد.

2- پرورش نیروی انسانی: پیشبرد چنین هدفی و پی ریزی چنان انقلابی به یک نیروی فعال و سازنده انسانی نیاز دارد که در واقع ارتش انقلاب جهانی را تشکیل می دهد و تشکیل چنین افراد پاکباخته و فداکاری که در راه هدف از همه چیز بگذرند نیاز به گذشت زمان دارد.

اگر در بعضی از روایات می خوانیم که فلسفه طولانی شدن غیبت امام زمان، همان امتحان و آزمایش مردم است، ممکن است منظور پرورش روحیات پاک و پدید آوردن حداکثر آمادگی و ورزیدگی در افراد باشد.

مجموعه این جهات نیاز دارد به اینکه زمان قابل ملاحظه ای بگذرد و جهان از بسیاری از جهات پیش برود و آمادگی روحی و فکری برای پذیرش حکومت جهانی بر اساس حق و عدالت در مردم پدید آید، آنگاه این برنامه در سطح جهانی بوسیله حضرت مهدی (عج) پیاده گردد. این است فلسفه غیبت طولانی امام.

غیبت امام علاوه بر حفظ جان امام مهدی(عج) علت ها و حکمت های دیگری نیز دارد از جمله:
1. ایجاد زمینه اجرای احکام الهی در جامعه.
2. امیدبخشیدن به مؤمنان و منتظران
3. تربیت و خودسازى؛ در روایات زیادی بیان شده است که؛ امام زمان(عج) در دوران غیبت به طور مداوم مراقب حال پیروان خویش است.
4. پاسدارى آیین خدا در جلو گیری از آمیختن آن با سلیقه ها و افکار شخصى.
5. امام زمان(عج) در زمان غیبت همچون خورشید پشت ابر است که مردم از برکات و هدایت های پنهان و آشکار امام زمان (عج) بهره مند هستند.

ارتباط با حضرت مهدی(عج)چگونه است ؟

ارتباط با حضرت به دو صورت مطرح مى شود:

الف. ارتباط روحى: انسان از لحاظ روحى احساس مى کند به حضرت نزدیک شده است.

این به دو رکن اساسى نیاز دارد:

1. معرفت هر چه بیش تر و عمیق تر به حضرت(عج)

2. عمل به وظایف دینى به ویژه انجام واجبات (به خصوص نماز اول وقت) و ترک محرمات (به ویژه در اموال و رعایت حلال و حرام).

در کنار این دو رکن، یاد کردن حضرت در زمان هاى مختلف و دعا براى وجود مقدس ایشان و زمینه سازى نیز داراى اهمیت است.

ب. ملاقات و دیدار: در زمان غیبت، به صورت عادى دیدار آن بزرگوار (که همراه با شناخت باشد) امکان ندارد؛ مگر در مواردى که به صلاح و مصلحت باشد. براى این نوع ارتباط هر چند رفتن چهل شب به مسجد جمکران در میان مردم معروف است؛ ولى به نظر مى رسد رعایت حدود دینى همراه با توسل و استغاثه به آن حضرت، راه صحیح ترى باشد. البته باید دانست که اگر صلاح نباشد، دیدار نیز اتفاق نمى افتد.

گردآوری: بخش دین و اندیشه آکاایران