به نقل از آکاایران: شیعه در لغت به معنای پیرو و تابع است. اصطلاحاً به پیروان خاندان عصمت و طهارت شیعه می گویند. اصطلاح شیعة علی یا شیعة اهل بیت در سخنان پیامبر (ص) بسیار دیده می شود .

صفات شیعه

آکاایران: شیعه بودن مفهومى است پرمحتوا و مسئولیّت‏هایى دارد که تحت عنوان «صفات‏الشیعه» در بیانات معصومین علیهم السلام آمده است؛

اقسام شیعه

«شیعه» را طبق یک تقسیم به پنج قسم مى‏توان تقسیم نمود:

1ـ شیعیان جغرافیایى‏

کسانى که در کشور شیعه نشین متولّد مى‏شوند، از لحاظ آمارى جزءِ افراد آن کشور محسوب مى‏شوند.

2ـ شیعیان ارثى‏

کسانى که پدر و مادرشان شیعه بوده و در دامان پدر و مادر شیعه پرورش یافته اند.

3ـ شیعیان لفظى‏

کسانى که با زبان مى‏گویند که ما شیعه على‏بن ابى‏طالب علیه السلام هستیم، امّا در عمل خبرى نیست.

4ـ شیعیان سطحى‏

شیعیانى که عملشان سطحى است و به عمق تشیّع نرسیده‏اند، از تشیّع فقط عزادارى و توسّلات و امثال اینها را بلد هستند. از کجا معلوم که شیعه هستند؟ آیا به خاطر آن که در ایّام عاشورا در دستجات سینه‏زنى و مجالس عزادارى شرکت مى‏کنند و به مسجد جمکران مى‏روند؟! البتّه قصد ما کم اهمیّت جلوه دادن این امور نیست، ولى این گروه، از تشیّع همین را فهمیده‏اند، امّا از صفات «رهبان باللیل، اسد بالنهار، احلام وزینة و صدور امینة و ...»، خبرى در آنها نیست.

حضرت امام محمّد باقر علیه السلام فرمود: اى میسّر (از اصحاب امام باقر علیه السلام)، آیا شیعیانمان را به تو معرّفى کنم؟ عرض کرد: فدایت شوم بفرمایید. حضرت فرمود: آنها دژهاى محکم و سینه‏هاى امانتدار و صاحبان عقل‏هاى وزین و متین هستند، شایعه‏پراکنى نمى‏کنند و اسرار را فاش نمى‏کنند و آدم‏هاى خشک و خشن و ریاکار هم نیستند، راهبان شب و شب‏زنده‏داران و شیران روزند.

شیعه على علیه السّلام کسى است که همچون سگ زوزه نمى‏کشد، همچون کلاغ طمع نمى‏ورزد و اگر از گرسنگى هم بمیرد، چیزى از مردم (غیر از برادران دینى‏اش) درخواست نمى‏کند. آنها زندگى محقّرى دارند و خانه بدوشند. اگر [جایى‏] حضور داشته باشند، کسى آنها را نمى‏شناسد، و اگر غایب باشند، کسى سراغ آنها را نمى‏گیرد، اگر مریض شوند، کسى به عیادتشان نمى‏رود و اگر از دنیا بروند، کسى بر جنازه آنها حاضر نمى‏شود. آنان در درون قبرهایشان یک دیگر را زیارت مى‏کنند.

شیعیان باید در مقابل تبلیغات دشمن نفوذناپذیر باشند؛ اکنون که وضع فرهنگى دنیا به شکل خطرناکى نسل جوان ما را تهدید مى‏کند، آیا راهى براى این که جوانانمان را تقویت کنیم پیدا کرده‏ایم؟ اگر نمى‏توانیم میکروب‏ها را نابود کنیم باید خود را تقویت کنیم. در زمان ائمّه علیهم السلام یکى از گِله هاى ایشان این بود که بعضى از شیعیان اسرار ما را فاش مى‏کنند. مراد از اسرار این بود که مقاماتى که ائمّه علیهم السلام داشته‏اند مانند مقام علم غیب امام، شفاعت در روز قیامت، امانت‏دارى علوم رسول‏اللَّه صلى الله علیه و آله، شاهد و ناظر اعمال شیعیان و معجزات و ... از مسائلى بود که مردم عادّى و مخالفان قادر به درک آن نبودند ولى بعضى از شیعیان ساده‏لوح و خام، در هر جا که مى‏نشستند همه چیز را مى‏گفتند و این کار ایجاد اختلاف، عداوت و دشمنى مى‏کرد، به همین جهت امام علیه السلام فرمودند شیعیان ما، سینه‏هاى امانتدارند، افشاکننده بى‏جهت نیستند، ایجاد اختلاف در میان این و آن نمى‏کنند.

گردآوری: بخش دین واندیشه آکاایران