به نقل از آکاایران: شیعیان معتقدند که امام دوازدهم، حضرت مهدی (ع) عمری طولانی دارد و همچنان زنده خواهد بود تا هنگام ظهور فرا رسد و عدالت را در جهان بگستراند

طول عمر امام زمان

آکاایران: طول عمر امام زمان (عج) در حقیقت یکی از همان "کن فیکون " هایی است که خداوند عزوجل در قرآن فرموده است. راز این طول عمر از 4 منظرثابت می شود به نوعی که حتی علمای ادیان دیگر هم وارد بحث می شوند. طول عمر امام زمان (عج) یکی از مسائلی است که ذهن هر انسانی را درگیر سوالات متعدد می سازد. در این رابطه علما و متخصصان دلایلی را مطرح می کنند که دال بر اثبات این طول عمر است.

علوم امروز، امکان طول عمر را تأیید کرده و کوشش بشر را در این راه، نتیجه‏ بخش، موفقیت ‏آمیز و لازم می‏ شناسد و برای طول عمر، حد و اندازه‏ای معلوم نمیکند. تقلیل مرگ و میرها و طولانی شدن عمر، وارد مرحله عملی شده و با سرعت رو به تکامل است و حد متوسط عمر از 47 سال به 74 سال رسیده است. در این زمینه می‏ توان نظر علوم مختلف را چنین تبیین کرد:

 زیست شناسان میگویند: اگر اختلالات و آسیب‏ هایی که به انسان میرسد و موجب کوتاهی عمر او میشود، رفع گردد، عمر او به دویست سال خواهد رسید. برخی می‏گویند : انسان باید سیصد سال عمر کند؛ اینکه می‏بینیم هفتاد یا هشتاد سال عمر می‏کند، بر اثر آن است که عضوی از او فرسوده می‏ شود و به عضوهای دیگر سرایت می‏کند. (مجله دانشمند، سال 6، ش 1، ص 43.) بر اساس نظر دانشمندان، پیری جز فرسوده شدن سلول‏های بدن نیست و اگر روزی بشر بتواند سلول‏های بدن انسان را جوان نگه دارد، خواهد توانست به راز طول عمر دست یابد و از عمری دراز برخوردار گردد. از نظر دانش جدید، جسم انسان برای سالیانی دراز، دارای قابلیت حیات و بقا است.

 امکان طول عمر در قرآن 
از آیات قرآن برمی‏آید که عمر طولانی برای انسان، ممکن است. قرآن از کسانی یاد می‏کند که قرن‏ها زیسته‏اند. درباره حضرت نوح (ع) می‏فرماید: «ما نوح را به سوی قومش گسیل کردیم او نهصد و پنجاهسال میان آنان زیست تا طوفان آنان را درگرفت در حالی که ستمگر بودند.». از این آیه شریف برمی‏آید که نوح (ع) نهصد و پنجاه سال میان قوم خویش زیسته است؛ امّا این که چند سال پیش از رسالت زیسته است یا پس از توفان و نابودی قوم چند سال زنده بوده است، قرآن از آن سخن نمی‏گوید. نیز قرآن درباره ماجرای حضرت یونس (ع) می‏فرماید: «اگر یونس از تسبیح کنندگان نبود، تا قیامت در شکم ماهی می‏ماند.» از این آیه می‏توان نتیجه گرفت که انسان به خواست خداوند می‏تواند قرن‏ها زندگی کند.

طول عمر از نظر فلسفه
فلسفه می گوید: هر معلولی تا علتش نیاید موجود نمی شود و هر چیزی که موجود شد برای عدمش نیز علتی لازم است. بنابراین همان طور که برای ایجاد چیزی دلیل و علتی باید باشد، متقابلا برای معدوم شدن آن هم باید دلیلی باشد و اگر دلیلی نبود، آن علت اولیه باقی و به تاثیرگذاری خود ادامه می دهد.

مثلا در یک روز پنجاه کودک متولد می شوند. با دیدن آن ها این سؤال برای ما مطرح می شود که: این بچه ها چقدر عمر خواهند کرد؟ در جواب این سؤال باید گفت: اگر آنچه برای ادامه حیات لازم دارند به آن ها برسد و آنچه را که مانع ادامه حیات می شود از آن ها دور کنیم، در این صورت دلیلی بر معدوم شدنشان نخواهیم داشت، چون موجود شده اند. بعد از ده روز دو کودک می میرند و در این جا این سؤال مطرح می شود که: چرا مردند؟ بر مبنای همین حقیقت است که همیشه از مرگ اشخاص سؤال می کنیم نه از ادامه حیات آن ها.  پس مردن دلیل می خواهد نه ادامه حیات و طول عمر.

گردآوری: بخش دین واندیشه آکاایران