به نقل از آکاایران: قرآن از ابعاد و زوایاى مختلف معجزه است و اعجاز آن اختصاصى به فصاحت و بلاغت ندارد. برخى از این ابعاد را قرآن خود به صراحت بیان نموده و در مورد آنها «تحدى‏»  کرده‏ است. برخى دیگر از وجوه اعجاز وجود دارند که در مورد آنها تحدى خاصى در قرآن صورت نگرفته است. این موارد مشمول آیات تحدى به صورت عام قرار مى‏گیرند.

معجزات غیبی قرآن

ناگفته پیداست که هیچ ‏کس نمى‏تواند مدعى بررسى همه جانبه ابعاد اعجاز قرآن باشد; چرا که مسلما بسیارى از رموز و شگفتى‏هاى قرآن بر ما هنوز پوشیده مانده است. شاید بتوان گفت: حصر و برشمردن همه وجوه اعجاز قرآن و بازشناسى دقیق آنها، خود اعجازى دیگر است.

یکی از ابعاد اعجاز قرآن، غیبگویی قران است که می توان از آن تحت عنوان اعجاز غیبی قرآن سخن گفت.

در این نوشتار به اختصار به نمونه هایی از اعجاز غیبی قرآن را اشاره می کنیم:

آکاایران: قرآن ‏کریم، هم از زندگى اقوام و پیامبران گذشته پرده برداشته و هم نسبت به آینده خبرهایى را از پیش گفته‏ است. در هر دو زمینه، خبرهاى داده شده خبرهایى غیبى بوده‏اند. تحدى به اخبار غیبى در چندین آیه مطرح گردیده است:

 تِلْکَ مِنْ أَنبَاء الْغَیْبِ نُوحِیهَا إِلَیْکَ مَا کُنتَ تَعْلَمُهَا أَنتَ وَلاَ قَوْمُکَ مِن قَبْلِ هَـذَا فَاصْبِرْ إِنَّ الْعَاقِبَةَ لِلْمُتَّقِینَ 1 این از خبرهاى غیب است که آن را به تو وحى مى‏کنیم، پیش از این نه تو آن را مى‏دانستى و نه قوم تو.

این یادآورى در داستان حضرت مریم و حضرت یوسف(ع) نیز آمده است.2 بنابراین بخش عظیمى از قرآن کریم که سرگذشت پیشینیان و داستان پیامبران الهى را بیان نموده است -در حالى که خود پیامبر هیچ اطلاعى از آنها نداشته است- در حوزه اعجاز غیبى قرآن کریم قرار مى‏گیرند.

اعجاز در مورد خبرهاى غیبى مربوط به آینده بیشتر قابل توجه است; به‏ ویژه هنگامى که همه آن‏ چه خبر داده شده، عینا به وقوع پیوست. به چند نمونه اشاره مى‏کنیم:

الف) خبر پیروزى رومیان بر ایرانیان

غُلِبَتِ الرُّومُ  فِی أَدْنَى الْأَرْضِ وَهُم مِّن بَعْدِ غَلَبِهِمْ سَیَغْلِبُون َ 3 رومیان شکست ‏خوردند. در نزدیک‏ترین سرزمین. ولى بعد از شکستشان، در ظرف چند سالى، به زودى پیروز خواهند گردید.

همان‏گونه که قرآن خبر داده بود، ارتش روم در فاصله کمتر از ده سال بر ایران غلبه یافت و پیروز شد.

هیـچ ‏کـس نمـى‏توانـد مدعـى بررسى همـه جانبه ابعاد اعجاز قرآن باشد; چرا که مسلما بسیارى از رموز و شگفتى‏هاى قرآن بر ما هنوز پوشیده مانده است. شاید بتوان گفت: حصـر و برشمردن همه وجوه اعجاز قرآن و بازشناسى دقیق آنها، خود اعجازى دیگر است

ب) خبر پیروزى مسلمانان در جنگ بدر

 أَمْ یَقُولُونَ نَحْنُ جَمِیعٌ مُّنتَصِرٌ  سَیُهْزَمُ الْجَمْعُ وَیُوَلُّونَ الدُّبُرَ 4 آیه خبر از گفتار ابوجهل در جنگ بدر مى‏دهد که مى‏گفت: «نحن ننتصر الیوم من محمد و اصحابه.» در حالى که خداوند مسلمین را طبق همین وعده پیروز نمود.

در آیه هفتم سوره بدر نیز خدا به مسلمانان وعده پیروزى مى‏دهد; در حالى که عدد آنان در حدود یک ‏سوم مشرکان، و تجهیزات آنان به مراتب کمتر از کفار است و این وعده محقق مى‏گردد.

 

ج) وعده بازگشت پیروزمندانه به مکه

إِنَّ الَّذِی فَرَضَ عَلَیْکَ الْقُرْآنَ لَرَادُّکَ إِلَى مَعَادٍ 5

همان کسى که این قرآن را بر تو فرض ‏کرد، یقینا تو را به سوى وعده‏گاه باز مى‏گرداند.

اکثر مفسران بر این عقیده‏اند که مراد از «معاد» مکه است که پیامبر پیروزمندانه وارد آن‏جا مى‏گردد.

 

د) وعده حفاظت از قرآن

إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّکْرَ وَإِنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ 6 در بخش تحریف‏ناپذیرى روشن گردید که برخلاف کتب آسمانى گذشته، قرآن بى‏هیچ افزایش و نقصانى از گزند حوادث مصون مانده است.

 

ه) پیروزى دین اسلام بر دیگر ادیان

هُوَ الَّذِی أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَى وَدِینِ الْحَقِّ لِیُظْهِرَهُ عَلَى الدِّینِ کُلِّهِ وَلَوْ کَرِهَ الْمُشْرِکُونَ 7 او کسى است که پیامبرش را با هدایت و دین درست، فرستاد تا آن را بر هرچه دین است پیروز گرداند; هرچند مشرکان خوش نداشته‏ باشند.

این آیه سه بار در قرآن تکرار گردیده است و اعجاز غیبى آن امروز، از هر زمان دیگر بیشتر قابل درک است. اسلام به اعتراف دوست و دشمن به عنوان برترین مکتب، زنده‏ترین دین و الهام بخش‏ترین آیین به میدان آمده و به سرعت در حال گسترش و نفوذ به دنیاهاى جدید است.

 

1. هود(11) آیه 49.

2. آل‏عمران(3) آیه 4; یوسف(12) آیه 102.

3. روم(30) آیه‏2 و 3.

4. قمر(54) آیه‏44 و 45.

5. قصص(28) آیه 85.

6. حجر(15) آیه 9.

7. توبه(9) آیه‏33; فتح(48) آیه‏28; صف(61) آیه‏9.

گردآوری: بخش دین واندیشه آکاایران