نسخه های عرفانی

1- خواندن قرآن نباید مثل کتابهای دیگر باشد

اِنَّ القُرآنَ نُزِّلَ بالحُزنِ فاِذا قرَأتُمُوهُ فابْکوا فاِنْ لَمْ تبکوا فتَباکوا.

پیامبر اکرم(ص) فرمود: کتاب آسمانی با تأثّرات عاطفی و روانی نازل شده است و گیرنده آن دچار ارتعاشات غیبی گشته؛ پس باید تلاوت کننده به گونه ای آن را بخواند که با مطالعه کتابهای دیگر فرق کند. یعنی اثرگذاری بر روی نفْس قرائت کننده به گونه ای باشد که وجودش را بلرزاند و جای هیچ گونه تردید را نسبت به مباحث آن باقی نگذارد.

پس با توجه به این نسخه، چنانچه آیات عذاب را می خوانی و گریه ات نمی گیرد؛ بصورتی قرائت کن که حالت التهاب و تشویش در سلولهای بدن پدیدار گردد.(مَجمعُ البیان، ج1، ص 16)

 

2- هرگونه پاداش گیری در آموزش قرآن، نامشروع است

وَاعْلَمْ اَنَّ اُجْرَةَ الْمُعَلِّمِ حَرامُ اِذا شارَطَ فی تَعلیمِ القُرآنِ اَوْ مُعَلّمٍ لایُعَلَّمُهُ اِلّا قُرآناً فَقَطْ فحَرامُ اُجْرَتُهُ اِنْ شارَطَ اَوْ لَمْ یَشْرُطْ..

آموزگار کتاب خدا، اجازه دریافت مزدی را ندارد؛ چه خود آن را قید نماید و یا بدون شرط باشد. (جامع احادیثُ الشّیعَه، ج 17، ص 263؛ از امام رضا (ع).)

 

3- ظواهر آیات قرآن، به تنهایی کفایت نمی کند

لَیسَ شَیءٍ اَبعَدَ مِن عُقولِ الرّجالِ مِن تَفسیرِِِِِِِِِِِِِِِِ القُرآن.

درک کتاب آسمانی در حوزه فکری هیچ بشری نمی گنجد و چه بسا که آیاتش در ترازوی عقول انسانها، سنگین و غیر قابل هضم باشد؛ از اینرو در قضاوت نسبت به این کتاب عظیم نباید تکیه گاهمان بر عقل و علم باشد که هر دو از فروع غیب محسوب می شوند.(بحارالانوار، ج 89 ص ؛ کتابُ القرآن، باب 8 ، حدیث 48؛ تفسیر عیّاشی، ج 1، ص 12؛ از پیامبر اکرم(ص).)

 

4- ما با قرآن بازی می کنیم!

ما آمَنَ با لقرآنِِ مَنِ الستَحَلَّ حَرامَه ُ.

پیامبر اکرم(ص) به امیرالمومنین فرمود: ایمان نمی آورد به قرآن کسی که تسلیم فرمانش نیست. یعنی عمل به ظاهر قرآن ملاک نبوده و قرائت بی محتوا دردی را دوا نمی کند؛ زیرا که روایات بسیار از اهل البیت داریم؛ همانند این جمله که: رُبَّ تالی القرآنِ و القرآن یَلعنُه ُ. چه بسا تلاوت کننده قرآن که هر آیه ای که می خواند؛ کتاب آسمانی او را لعنت می کند.

(ناسخ التواریخ ، ج1، از کتاب دوم ، طبع قدیم ، صفحه 774 به بعد)

 گردآوری: بخش دین و اندیشه آکاایران