به نقل از آکاایران: گاه چگونگى تلاوت قرآن مشمول احکام تکلیفى شرعى مى گردد; گرچه این فصل به طور عام، زیر مجموعه آداب تلاوت است که از جمله آن هاست: تلفظ صحیح کلمات قرآن، گوش دادن به تلاوت قرآن، تلاوت و حفظ قرآن، جواز خواندن متفرّق، نگهدارى مصاحف، خواندن غلط از روى عذر و غفلت و ناتوانى و قرائت در هر مکان و هر زمانى که ممکن است و به هر یک از قرائت هاى رایج و مشهور در جامعه اسلامى و عدم جواز مسّ قرآن بدون وضو براى عموم و بدون غسل براى شخص جُنُب و حائض و ... .

احکام خواندن قرآن

1- کسى که لهجه دارد و قرآن را مى خواند، اگر در ذهنش بداند که تلفظ صحیح کلمه قرآنى چگونه است، ولى نتواند آن را به زبان بیاورد و یا اشتباه بخواند، آیا آن گونه که مى خواند، مورد قبول پروردگار قرار مى گیرد و یا حتماً باید به صورت صحیح تلفظ نماید؟

آرى، مورد قبول خداوند متعال واقع مى شود; همان گونه که در روایات نیز آمده است. از امام صادق(ع) نقل شده که رسول خدا(ص) فرمود:

«مرد عجمى از امت من قرآن را عجمى مى خواند، چون نمى تواند[ مراعات تجوید و محسّنات قرائت را نمى کند یا اعراب را غلط مى خواند] و فرشتگان آن را به عربى صحیح بالا مى برند.»[1] گر چه شایسته است انسان قرائت صحیح و قواعد تجوید را فراگیرد و در حد امکان رعایت نماید، زیرا کمال قرائت قرآن و ثواب بیشتر آن بسته به رعایت بیشتر آداب تلاوت آن است.

آکاایران: خانه اى که قرآن در آن خوانده نمى شود [اهل خانه قرآن نمى خوانند] و یاد خدا نمى شود، برکتش کم شده و ملائکه از آن خانه مى روند و شیاطین وارد آن خانه مى شوند

2- کسى که قرآن را در مکتب خانه و به شکل نادرست حفظ کرده، آیا مى تواند آن را همان طور بخواند؟

قرآن کریم مى فرماید: (فَاقْرَءُواْ مَا تَیَسَّرَ مِنَ الْقُرْءَان); هر قدر که براى شما میسور و ممکن است قرآن بخوانید.[2] پیامبر گرامى اسلام(ص) نیز فرموده است: «بر تو باد که در هر حال و توانى که هستى قرآن بخوانى.»[3] بنابراین و با توجه به سفارش امامان معصوم(ع) انسان باید تلاش کندقرآن را صحیح و حتى زیبا بخواند و اگر نمى تواند همه قرآن را چنین بخواند هر مقدار که مى تواند تلاوت نماید و ضمناً سعى کند با استفاده از کلاس هاى آموزش قرآن و نوار قرائت ترتیل قاریان و جلسه هاى قرائت قرآن قدرت خود را در درست خواندن قرآن بالا ببرد و در صورت رعایت موارد مذکور، چنان چه نتواند بهتر از آن چه مى خواند بخواند تکلیفى ندارد و نباید خود را از قرائت قرآن محروم کند.[4]

3- آیا هنگام خواندن نماز مى توانیم به تلاوت قرآن گوش بدهیم، تا به این وسیله کمتر متوجه دیگران شویم؟

گوش دادن به تلاوت قرآن خوب و داراى ثواب است، ولى هنگام خواندن نماز بهتر است انسان با خشوع، قلب خود را متوجه خداوند بزرگ کند; چنان که خداوند متعال مى فرماید: (قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ * الَّذِینَ هُمْ فِى صَلاَتِهِمْ خَـشِعُون); به راستى که مؤمنان رستگار شدند; همانان که در نمازشان فروتنند.[5]

براى تحصیل خشوع و حضور قلب در نماز امورى توصیه شده است; از جمله:

1. تفکر در اهمیت و آثار نماز;

2. مهار افکار خود قبل از شروع نماز;

3. تفکر در عظمت خدا;

4. تأمل در معانى جمله ها و ذکرهاى نماز;

5. خواندن دعاهایى که براى قبل از شروع نماز و نیز بعد از نماز، نقل شده است.[6]

4- اگر در خانه اى قرآن مجید به تعداد زیادى وجود داشته باشد و هر بار با یک جلد آن قرائت گردد، آیا به دلیل قرائت نشدن قرآن هاى دیگر، مرتکب گناه شده ایم یا خیر؟

قرائت قرآن از روى مصحف مستحب و داراى فضیلت فراوانى است، امّا واجب نیست; بنابراین، ترک قرائت یا تلاوت قرآن از روى یک نسخه، با وجود نسخه هاى دیگر گناه محسوب نمى شود.[7]

در برخى روایات اسلامى، از معطل گذاشتن قرآن و قرائت نکردن قرآنى که در اختیار شخص است، تا جایى که آن نسخه از قرآن معلق و متروک بماند، نهى شده است; چنان که امام صادق(ع) مى فرماید:

ثلاثةٌ یشکون إلى الله عزوجلّ: مسجد خراب لایصلى فیه أهله و عالم بین جهّال و مصحف معلّق قد وقع علیه غبار لایقرءُ فیه، سه چیز [علیه بندگان در روز قیامت] به خداوند شکایت مى برند: 1. مسجدى که خراب شده و همسایگانش در آن نماز نمى گزارند; 2. عالمى که در بین جاهلان است [امّا از علم او استفاده نمى کنند]; 3. قرآنى که رها شده و غبار روى آن نشسته و قرائت نمى شود.[8] پس بهتر است از روى نسخه هاى دیگر قرآن نیز تلاوت شود. در صورتى که قرآن هاى متعدد (و زاید بر نیاز) داریم خوب است به دوستان یا مساجد محل هدیه کنیم.

در برخى روایات اسلامى، از معطل گذاشتن قرآن و قرائت نکردن قرآنى که در اختیار شخص است، تا جایى که آن نسخه از قرآن معلق و متروک بماند، نهى شده است

5- آیا خواندن و حفظ کردن قرآن بر انسان واجب است؟

واجب نیست،[9] ولى در روایتى از امیرمؤمنان على(ع) آمده است:

«خانه اى که در آن قرآن خوانده مى شود و یاد خدا مى شود، برکتش زیاد مى شود و ملائکه در آن خانه حاضر شده، شیاطین از آن خانه دور مى شوند و براى اهل آسمان مى درخشد; همان طور که ستارگان براى اهل زمین مى درخشند، امّا خانه اى که قرآن در آن خوانده نمى شود [اهل خانه قرآن نمى خوانند] و یاد خدا نمى شود، برکتش کم شده و ملائکه از آن خانه مى روند و شیاطین وارد آن خانه مى شوند.»[10]

6- اگر هنگامى که قرآن مى خوانیم عمداً یک صفحه از قرآن را بخوانیم و یکى در میان ورق بزنیم، آیا گناه دارد؟ به چه اندازه گناه دارد؟ (براى ختم قرآن)

گناه ندارد، ولى ختم قرآن نشده است. ختم قرآن در صورتى است که شما همه صفحات آن را بخوانید و اگر صفحه ها را یک در میان بخوانید، ختم قرآن نکرده اید. در صورتى که نذر کرده باشید قرآن را ختم کنید، با خواندن یک صفحه در میان ختم قرآن نشده و به نذر عمل نشده است.(11)

پی نوشت ها:

[1] . الکافى، ج 2، ص 583.

[2] . مزمل، آیه 20.

[3] . وسائل الشیعه، ج 4، ص 839.

[4] . وسائل الشیعه، ج 4، ص 823 ـ 895.

[5] . مؤمنون، آیات 1 ـ 2.

[6] . محمدتقى مصباح یزدى، راهیان کوى دوست، ص 77 ـ 88. براى آگاهى بیشتر ر.ک: محمد بدیعى، حضور قلب در نماز از دیدگاه عالمان ربانى و عارفان الهى و عبدالحسین دستغیب، صلاة الخاشعین.

[7] . براى آگاهى از آداب تلاوت قرآن ر.ک: المحجة البیضاء، ج 1 ـ 2، ص 209 ـ 264; المیزان، ج 20، ص 78 و 85.

[8] . بحارالانوار، ج 2، ص 41; الکافى، ج 2، ص 613.

[9] . استفتاء تلفنى از دفتر حضرت آیة الله العظمى خامنه اى در قم.

[10] . وسائل الشیعه، ج 4 ص 850.

[11] .برگرفته از پایگاه معارف قرآن

گردآوری: بخش دین واندیشه آکاایران