به نقل از آکاایران: پیشتر به مناسبت فرا رسیدن ایام جانگداز " فاطمیه " نخست، به ذکر پاره ای از فضایل و محامدحضرت زهرا (س) از منظر قرآن پرداختیم. اینک در آستانه فرا رسیدن ایام غمبار "فاطمیه"دوم، همچنان که از پیش وعده کرده بودیم، به تماشای پرتوی دیگر از سیمای ملکوتی آن بانوی مکرمه در آیینه وحی خواهیم نشست.

آینه وحی

فاطمه‏ علیها السلام از «ابرار»
در سوره « انسان» که در شأن فاطمه، امام على، امام حسن و امام حسین‏علیهم السلام نازل شده است، آن حضرت به عنوان یکى از "ابرار" معرّفى شده و مورد تمجید قرارگرفته است. «انّ الأبرار یشربون من کأس کان مزاجها کافورا» (1)

 

فاطمه ‏علیها السلام در قیامت‏
فاطمه‏علیها السلام، فرزندان و شیعیان او از وحشت روز قیامت در امان مى‏باشند و در بهشت آنچه از خدا بخواهند، بدان نائل مى‏شوند و براى همیشه در بهشت ماندگارند. «لایحزنهم الفزع الأکبر و هم فیما اشتهت انفسهم خالدون» (2)

 

فاطمه‏ علیها السلام و  نعمت‏هاى بهشتى‏
خداوند در سوره « انسان»  نعمت‏هاى بسیارى را بر مى‏شمارد که حضرت فاطمه‏علیها السلام و دیگر ابرار به آنها متنعّم مى‏شوند. و البته این نعمت‏ها تنها به جهت پاداش کارهاى خیر آن حضرت است و بدین گونه، خداوند خواسته تا در دنیا و آخرت از او تقدیر نموده باشد.
از نظر قرآن، حضرت زهراعلیها السلام کسى است که نسبت به عهد الهى وفادار است: «یوفون بالنّذر» (4)

 

اخلاص فاطمه‏ علیها السلام‏
خداوند در سوره «انسان» ضمن اشاره به قصّه اطعام مسکین، یتیم و اسیر از جانب امیرمؤمنان، فاطمه و حسنین‏علیهم السلام، این عمل آنان را ستوده و آنها را به عنوان کسانى که از روى اخلاص و بدون هیچ چشمداشتى از غذاى مورد نیاز خود گذشتند و نیازمندانِ بى‏پناه را بر خود مقدّم داشتند، معرّفى مى‏کند.

 

صبر فاطمه‏ علیها السلام‏
از نظر قرآن صبر فاطمه‏علیها السلام شایسته پاداش نعمت‏هاى بهشتى است، نعمت‏هایى که ابدى و سرمدى هستند: «... و جزاهم بما صبروا جنّة و حریرا...» (3)

 

وفاى به عهد فاطمه‏ علیها السلام‏
از نظر قرآن، حضرت زهراعلیها السلام کسى است که نسبت به عهد الهى وفادار است: «یوفون بالنّذر» (4)

 

ایثار فاطمه علیها السلام‏
مفسّران بر این نکته تأکید دارند که عبارت «یطعمون الطّعام على حبّه»(5) برخصلت پسندیده ایثار حضرت زهراعلیها السلام توجّه و اشاره دارد.

 

نماز حضرت زهرا علیها السلام‏
در روایات آمده است که نماز حضرت فاطمه ‏علیها السلام چهار رکعت است و در رکعت اوّل و دوم آن 50 بار سوره «قل هواللّه احد» خوانده مى‏شود. به این نماز، نماز «اوّابین» (نماز بسیار توبه کنندگان) نیز گفته مى‏شود. (6)

 

تسبیح حضرت فاطمه ‏علیها السلام‏
حضرت امام محمّد باقرعلیه السلام فرموده است: «تسبیح فاطمه‏علیها السلام» از جمله «ذکر کثیر» خداوند است؛ چنانکه خداوند مى‏فرماید: «یا ایّها الّذین آمنوا اذکروا اللّه ذکراً کثیراً» (7)

 

محبّت فاطمه‏ علیها السلام‏
خداى متعال محبّت فاطمه ‏علیها السلام را عوض مزد همه تلاش‏هاى پیامبرصلى الله علیه وآله وسلم در امر رسالت قرار داده است و تأکید نموده که این محبّت خواسته خدا و پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم است. لذا در حدیثى آمده است که وقتى آیه «قل لا اسئلکم علیه اجراً الاّ المودّة فى القربى» نازل شد، عده‏اى پرسیدند: یا رسول اللّه! «قُربى‏» چه کسانى‏اند که محبّت آنها بر ما واجب است؟ آن حضرت در پاسخ فرمود: «فاطمه ‏علیها السلام و فرزندان او.(8)
در سوره « انسان» که در شأن فاطمه، امام على، امام حسن و امام حسین‏علیهم السلام نازل شده است، آن حضرت به عنوان یکى از "ابرار" معرّفى شده و مورد تمجید قرارگرفته است. «انّ الأبرار یشربون من کأس کان مزاجها کافورا» (1)

 

پاکدامنى فاطمه ‏علیها السلام‏
روایت شده است: مراد از آیه «التى احصنت فرجها...» (9) حضرت زهراعلیها السلام است.

 

خشنودى فاطمه ‏علیها السلام‏
زمانى پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم نزد دخترش فاطمه علیها السلام آمد و بر تن او لباسى بافته از پشم شتر بود که بسیار مشقّت‏آمیز بود و در آن حال سرگرم آسیاب کردن گندم بود. پیامبرصلى الله علیه وآله وسلم با مشاهده این صحنه، گریست و فرمود: «اى فاطمه! سختى و تلخى دنیا را در ازاى نعمت‏هاى بزرگ آخرت تحمّل مى‏کنى.»، در این وقت این آیه نازل شد: «ولسوف یعطیک ربّک فترضى»؛(10) و البته به زودى پروردگارت آنقدر به تو از نعمت‏هاى بهشتى عطا مى‏کند که خشنود شوى.(11)

 

عصمت فاطمه ‏علیها السلام‏
آیات زیادى از قرآن کریم بر مقام عصمت حضرت فاطمه‏ علیها السلام دلالت مى‏نماید همانند آیه تطهیر که به حسب آن، اراده و مشیّت خداوند بر پاکى و طهارت آن حضرت از هرگونه پلیدى و آلودگى، تعلّق گرفته است: «انّما یرید اللّه لیذهب عنکم الرّجس اهل‏البیت و یطهّرکم تطهیراً» (12)

پی نوشت ها:
1. دهر / 5.
2. انبیاء / 103.
3. دهر / 13.
4. همان / 7.
5. همان / 9.
6. تفسیر عیاشى، ج 2، ص 286.
7. احزاب / 41؛ تفسیر عیاشى، ج 1، ص 68.
8. شواهد التنزیل، ج 1، ص 193.
9. انبیاء / .
10. ضُحى‏ / 5.
11. شواهد التنزیل، ج 2، ص 444.
12. احزاب / 33.
منبع:
خیر خواه، احمد، فصلنامه کوثر، شماره 58