به نقل از آکاایران: اصحاب یمین مردمانی هستند که خداوند، آنان را به دلیل داشتن ایمان و پرداختن به کارهای نیکو به بهشت می برد. مفسران می گویند اصحاب یمین کسانی هستند که در رستاخیز، نامه اعمالشان به دست راست شان داده می شود. 

 

اصحاب یمین

آکاایران: اَصحاب یَمین، مؤمنان نیکوکار در دنیا و دریافت کنندگان نامه عمل با دست راست در قیامت می باشند.

 در روایتی از امیرمؤمنان(ع) است که شخصی از انصار به پیغمبر(ص) عرض کرد من طاقت دوری شما را ندارم. به خانه هم که می روم به یاد شما هستم و دوباره می آیم تا خدمت شما برسم و دوباره این تکرار می شود، من با این محبتی که به شما دارم مدتی است که فکر می کنم در آن دنیا تکلیفم چه می شود چون قطعاً پیش شما نیستم. در بهشت آیا می شود من از نعمت دیدار شما برخوردار شوم. مدتی حضرت منتظر شد تا آیه ۶۹ سوره نسا نازل شد؛ «وَمَن یُطِعِ اللّهَ وَالرَّسُولَ فَأُوْلَئِکَ مَعَ الَّذِینَ أَنْعَمَ اللّهُ عَلَیْهِم مِّنَ النَّبِیِّینَ وَالصِّدِّیقِینَ وَالشُّهَدَاء وَالصَّالِحِینَ وَحَسُنَ أُولَئِکَ رَفِیقًا»، (نساء/۶۹).

وی گفت: پیغمبر(ص) برای آن شخص آیه را خواند و به او مژده داد که هر کس از این چهار دسته باشد ان شاءالله در بهشت از نعمت دیدار پیغمبر(ص) برخوردار خواهد بود. اما درجات همه یکسان نیست. روایتی است از امام رضا(ع) که می فرماید درجه در بهشت مثل فاصله آسمان تا زمین است.

نشانه های اصحاب یمین دردنیا

← آزادسازی بردگان
اصحاب یمین کسانی هستند که برای آزادسازی بردگان در دنیا اهتمام میورزند: «فَکُّ رَقبَة» در تفسیر دیگری از آیه، آنان انسانها را از بندگی شیطان و ارتکاب گناهان آزاد ساخته، به توبه و بازگشت به سوی خداوند راهنمایی می کنند. برخی گفته اند: آنان خویشتن را با عمل به طاعات الهی از عذاب آخرت رها می سازند. 

← اطعام گرسنگان
اصحاب یمین به اطعام گرسنگان به ویژه در روزگار سختی عنایت خاص داشته و خویشاوندان یتیم و نیازمندان زمینگیر را در اولویت قرار می دهند: اَو اِطعمٌ فی یَوم ذی مَسغَبَة یَتیمًا ذا مَقرَبَة اَو مِسکینًا ذا مَترَبَة» ذکر آزادسازی بندگان و اطعام گرسنگان در پی اقتحام در عقبه (عبور از گردنه) از قبیل ذکر خاص بعد از عام، به جهت اهمیت آن است، زیرا عقبه استعاره از اعمال نیکی است که برای آدمی دشوار باشد؛ این استعاره، بر پایه تشبیه معقول به محسوس است: «فَلا اقتَحَمَ العَقَبَة ومااَدرکَ مَاالعَقَبَة فَکُّ رَقَبَة». 

← ایمان و سفارش به صبر و ترحّم
اصحاب یمین در دنیا از مؤمنانی هستند که بر ایمان پایداری و یکدیگر را به استقامت در انجام دادن تکالیف و ترحم به نیازمندان سفارش می کنند: «ثُمَّ کانَ مِنَ الَّذینَ ءامَنوا وتَواصَوا بِالصَّبرِ وتَواصَوا بِالمَرحَمَه اُولئِکَ اَصحبُ المَیمَنَه».  در روایتی، اصحاب یمین اهل حِدّت معرفی شده اند؛ یعنی کسانی که در مسائل دینی، اراده ای پولادین دارند و اهل استقامت و پایداری و در پی کارهای خیر هستند. برخی معتقدند که آزادسازی بندگان و اطعام نیازمندان، از مصادیق سفارش به ترحّم است که به سبب اهمیت آن، جداگانه ذکر شده است. 

← اعتدال و میانه روی
اصحاب یمین در زندگی دنیایی، از افراط و تفریط می پرهیزند و همواره اهل اعتدال و میانه روی هستند. بر اساس آیه ۳۲ فاطر  بندگان دو گروه اند: ستم پیشگان و میانه روان: «ثُمَّ اَورَثنَا الکِتبَ الَّذینَ اصطَفَینا مِن عِبادِنا فَمِنهُم ظالِمٌ لِنَفسِهِ ومِنهُم مُقتَصِدٌ ...». از سدّی، قتاده، مجاهد، ابن عباس و عکرمه نقل شده است که گروه میانه رو، همان اصحاب یمین هستند. 

← اطاعت از خاندان رسول اکرم
امام باقر (علیه السلام) در تفسیر آیات مدثّر  «کلُّ نَفس بِمَا کَسَبت رَهِینَةٌ الاّأَصحبَ الیَمینِ» فرموده است:به خدا سوگند! اصحاب یمین پیروان ما هستند. در روایات دیگری نیز که در تفسیر سه گروه (سابقون، اصحاب یمین و اصحاب شمال) وارد شده، آمده است که اصحاب یمین به ولایت اهل بیت (علیهم السلام) معتقدند. در روایتی، امام کاظم (علیه السلام) امیر مؤمنان(علیه السلام) را امامِ اصحاب یمین معرفی کرده است. روایات فراوانی در تفسیر «فَسَلم لکَ مِن أَصحبِ الیَمِین» آمده است که اصحاب یمین شیعیان اند و مراد آیه این است که تو (ای پیامبر) از ناحیه اصحاب یمین ایمن هستی و اینان آزاری به فرزندانت نمی رسانند، چنان که در تفسیر آیه «کِتبٌ مَرقُوم» گفته شده است: نامه عمل اصحاب یمین از محبت به محمد(صلی الله علیه وآله وسلم) و آل محمد (علیهم السلام) لبریز است و این محبت از محبت آنان به اساس دین ناشی می شود.

از پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله پرسیده شد: چه کارى انجام دهیم تا مانند اصحاب یمین حساب آسان روزیمان شود؟ فرمود: «بخشش به کسى که محرومتان ساخته و ایجاد ارتباط با کسى که رشته ارتباط خود را با شما قطع کرده و گذشت از کسى که در حق شما ستم کرده است». این نحوه حسابرسى، به اصحاب یمین اختصاص دارد و دیگران در گرو کردار خویش اند. پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله فرمودند: اصحاب یمینى که در گرو اعمال خویش نیستند، فرزندان مؤمنان اند؛ زیرا خداوند بر پدرانشان منّت گذاشته، از آنها چشم پوشى مى کند.

گردآوری: بخش دین واندیشه آکاایران