در روزهای پایانی ماه مبارک رمضان جامعه ترکیه خود را برای استقبال ازعید فطر آماده می کند.

به گزارش آکاایران به نقل از رادیو تلویزیون دولتی ترکیه ، در ترکیه یه عید فطر عید شکر می گویند و به دلیل مصرف زیاد شیرینی و آب نبات در این روز به خصوص برای هدیه دادن به کودکان این عید بزرگ در این کشور به شکر بایرامی (عید شکر) معروف است...

رسوم ترکها در عید فطر

در عید فطر زیارت اهل قبور، پوشیدن لباس های نو، دید و بازدید خویشان و دوستان و آشنایان مرسوم می باشد.

نماز عید فطر نیز با شکوه تمام و با حضور برخی سران سیاسی و دولتی ترکیه در مساجد محل در سراسر کشور برگزار می شود.

آخر ماه مبارک رمضان و نخستین روز ماه شوال که در واقع عید سعید فطر می باشد در ترکیه بسیار مورد توجه است به طوری که پس از عید قربان دومین عید رسمی ترکیه به شمار می رود و به مدت سه روز تعطیل رسمی است.

چند روز مانده به عید فطر خانه تکانیها و پخت و پز شیرینیجات مخصوص عید در منازل شروع می شود و خریدهای عید به ویژه تهیه لباسهای نو برای کودکان که از ویژگیهای اعیاد بزرگ است ، شور و شعف وصف ناپذیری را در مردم ترکیه ایجاد می کند .

برخی از سنن عید فطر در ترکیه شباهت زیادی به آئینهای عید نوروز در ایران دارد.

یک گزارش شبکه تلویزیون دولتی ترکیه در مورد حال و هوای کودکان ترکیه در عید فطر آن را تداعی کننده هیجان کودکان ایرانی در عید نوروز توصیف کرده است و به همین علت کودکان از مدتها قبل با بی صبری در انتظار این عید به سر می برند. در ترکیه یکشور کودکانه به رسمی دیرینه بدل شده است به گونه ای که در شب عید بیشتر کودکان کفش و لباسهای نو خود را بر سر بالینشان گذاشته و با هیجان روز عید به خواب می روند.

آنان روز بعد، صبح زود از خواب بیدار شده و لباسهای نو را بر تن می کنند و از پدرانشان به هنگام بازگشت از نماز عید فطر استقبال می کنند .

قریب به اتفاق مردان و فرزندان پسر ترکیه در نمازهای عید فطر و قربان که در همه مساجد محل در سراسر کشور برگزار می شود شرکت می کنند.

وقتی پدران از نماز برمی گردند کلیه اعضای خانواده از بزرگ تا کوچکبا یکدیگر روبوسی می کنند، کام خود را شیرین کرده و همگی باهم بر سر سفره عید می نشینند.

در سفره عید انواع شکلات و شیرینی و به همراه میوه و برخی اقلام دیگر و بنا به وسع صاحبخانه چیده شده است .

کودکان دست بزرگان را بوسیده عیدیهایشان را می گیرند و سپس به سوی تکتکهمسایه ها رفته و شروع به جمع کردن شکر و شیرینی می نمایند.

سپس بحث بر سر این که چه کسی بیشتر از همه شیرینی جمع کرده شروع می شود ، شیرینی و شکلاتها یکبه یکشمرده می شوند.

گفته می شود عید فطر در ترکیه در عین حال عید کودکان نیز هست.

شیرینی در زندگی اجتماعی ترکیه نقش مهمی دارد ، انسانها در اعیاد، مراسم عروسی، دید و بازدیدها و بهترین روزهایشان کام خود را با شیرینیها و شکلاتهای متنوع و رنگین شیرین می نمایند.

شیرینی چنان نقش مهمی در روزهای خوش مردم ترکیه دارد که این واژه در ادبیات آنان نیز به گونه ای محسوس وارد شده است .

ترکها دهها ضرب المثل همچون شیرین تر از عسل ، شیرین زبان ، زبان شیرین ، مار را از سوراخش بیرون می کشد ، شیرینی بخوریم شیرین کام شویم و بسیار شیرین صحبت هستید در این مورد دارند .

این فرهنگ که بیانگر آداب و رسوم دیرین ترکها می باشد موجب گردیده تا عید فطر در دوران عثمانی و در جمهوری نوین ترکیه نام عید شکر را به خود بگیرد.

شیرینی و شکر جزو جدایی ناپذیر اعیاد ترکیه می باشند.

کسانی که به دید و بازدید عید می روند شیرینی، شکلات و راحت الحلقوم که ترکها آن را با گونه هایی بسیار متنوع تهیه می کنند و به همین علت یکی از اقلام صادراتی این کشور نیز همین راحت الحلقوم هاست ، هدیه می برند.

در خانه ها شیرینی پخته می شود و با شیرینی خانگی از میهمانان پذیرایی می گردد.

در عید فطر همچنین رسم است کسانی که با هم کدورتی داشته و یا به اصلاح با هم قهر هستند ، به یمن این روز بزرگ به سراغ هم رفته و با هم آشتی می کنند.

ترکها در این روز اول از همه به دست بوسی سالخوردگان و عیادت بیماران می روند و از آنها دلجویی کرده و برای سلامتیشان دعا می کنند .

برای کودکان یتیم لباسهای نو تهیه کرده و به آنها هدیه می دهند، چرا که مانند تمامی مسلمانان معتقدند شاد کردن دل کودکان اجر زیادی نزد خداوند دارد .

مردم ترکیه روز یکشنبه هفته آینده و در عید سعید فطر یکباردیگر این رسم و آئین زیبا را به جای خواهند آورد و جامعه ترکیه از هم اکنون تکاپوی زیادی را برای گذراندن سه روز تعطیل رسمی عید فطر ، برنامه های مسافرتی ، خرید و خانه تکانی را آغاز کرده است.

اگر مسافرانی در این ایام که روزهای آخر ماه مبارکرمضان است وارد ترکیه شود به خوبی شور و اشتیاق مردم این کشور را که در تکاپوی تدارکات روز عید فطر هستند ، مشاهده خواهد کرد

ویرایش وتلخیص:آکاایران