عید فطر در کشورهای مختلف دو

در روز عید فطر مسلمانان پس از یک ماه روزه داری برای شکرگزاری به نماز عید فطر می روند.
مردم ایران در روز عید فطر در مصلای تهران حضور پیدا می کنند. در این روز مصلای تهران شاهد حضور گسترده مسلمانان از هر قشر و صنفی است.
جمهوری های تازه استقلال یافته
مسلمانان جمهوری های تازه استقلال یافته شوروی نیز در روز عیدفطر برخلاف دوران سابق که تحت محدودیتهای شدید حکومتی بودند، با خاطری آسوده نماز عید را برگزار می کنند.
آیین دختران هندی
مسلمانان هندی نیز در پایان ماه رمضان جشن می گیرند. در این روزدختران هندی حنا بر دستهای خود می بندند...

افغانستان؛ زیارت اهل قبور
مردم مسلمان افغانستان با شروع دهه سوم ماه مبارک رمضان به خانه تکانی و نظافت پرداخته و با حضور در بازارها و خرید لباسهای جدید و شیرینی و موادغذایی به استقبال عید فطر می روند. از سنت های کهن مردم این کشور آن است که در روزعید فطر، پس از اقامه نماز عید به زیارت اهل قبور می روند.
عید فطر در پاکستان
مردم پاکستان در این ایام این است که دامادهایی که هنوز عروسی نکرده اند، به همراه خانواده و فامیل برای عروس عیدی می برند. ونیز تازه عروس ها وتازه دامادها به دیدار خانواده های خود می روند.
هم چنین طبخ غذاها و شیرینی های مخصوص از دیگر رسوم مردم این کشور در عید سعید فطر است.
مسلمانان در روز عید فطر، به خاطر نعمتهای معنویی که در ماه رمضان کسب کرده و آنچه درباره نعمتهای مادی آموخته اند، شکر گزاری میکنند و به همین دلیل هر مسلمان موظف به پرداخت فطریه است.
عید در مالزی
در مالزی، این روز را هاری رایا عیدالفطری می نامند و هاری رایا (Hari Raya) به معنی روز جشن است. عید فطر در مالزی نیز مانند کشورهای مسلمان دیگرجشن گرفته میشود. از شب قبل خیابانها با صدای تکبیر و تبریک فرا رسیدن عید پرمیشود.
عید فطر در عراق
دولت عراق سه روز به مناسبت عید فطر تعطیل اعلام می کند و مردم نماز عید فطر را نیز اقامه می کنند.
عید فطر در اندونزی
در اندونزی، این عید، عید الفطری نامیده میشود. به دلیل وجودچند فرقه مختلف در بین مسلمانان اندونزی، اکثر مردم برای پرهیز از اختلاف به زمانیکه از طرف دولت اعلام میشود اقتدا میکنند. این روز، یک تعطیلی عمومی است و تعطیلات چند روز قبل از عید آغاز شده و تا چند روز بعد ادامه دارد و مدارس نیز برنامه خاصی برای این مدت در نظر میگیرند.
یک رسم دیگر در اندونزی، مودیک (mudik) نام دارد و به معنای بازگشت به سرچشمه است و در طی آن، مهاجرینی که از شهرهایی چون جاوه یا جزایر دیگراندونزی به جاکارتا آمده اند، برای چند روز به موطن خود باز میگردند و از والدین واقوام خود دیدن میکنند.
عید فطر در عمان
عید سعید فطر در کشورهای حوزه ی خلیج فارس نیز از رنگ و بوی خاصی برخوردار است. در این کشورها، روز عید فطر درهای کاخ برای دیدار از پادشاه یاامیر آن سرزمین باز است. مردان این مناطق پس از اقامه ی نماز با یکدیگر رو بوسی میکنند. مراسم رو بوسی در این کشورها سنت خاصی دارد
در این روز تمام افراد خانواده بهترین لباسهای خود را بر تن می کنند و در نماز عید شرکت می نمایند. قبل از نماز، موذنین با خواندن اذان، پایان ماه رمضان را اعلام کرده و مردم را به نماز دعوت می کنند.

ویرایش وتلخیص:آکاایران