به نقل از آکاایران: زید بن علی (علیه السلام) را پیشوای فرقه زیدیه می دانند و مۆسس این شاخه می خوانند. در نتیجه برای آشنایی هر چه بهتر با فرقه زیدیه می بایست با شخصیت وی و افکار و عقاید زید آشنا گردید و پاسخ مهم ترین سۆال درمورد شخصیت وی را به دست آورد و آن اینکه آیا زید ادعای امامت کرده است؟ 

زیدبن علی کیست؟

تولد و سیره

تاریخ دقیق تولد زید بن علی (علیه السلام) مشخص نیست لکن از بررسی های صورت گرفته می توان چنین به دست آورد که حدود سال 80 هجری در مدینه به دنیا آمده و در سال 123 هجری به شهادت رسیده است.

آکاایران: وی شخصیتی بسیار والا و برجسته داشته است به گونه ای که گفته اند تمامی فضایل و صفات نیکو را در خود جمع کرده است. به عنوان نمونه شیخ مفید در مورد او می گوید: "زید برجسته ترین و افضل برادرانش پس از ابی جعفر (علیه السلام) بود و عابد، پرهیزگار، فقیه، سخاوتمند و شجاع بود. به امر به معروف و نهی از منکر قیام کرد و به خونخواهی امام حسین (علیه السلام) برخاست. بسیاری از شیعیان قایل به امامت وی هستند".

 تألیفات زید بن علی (علیه السلام)

کتاب "قرائة امیر المۆمنین" یکی از آثار زید است که "عمر بن موسی الرجهی الزیدی" آن را از زید روایت کرده است. هم چنین زید "صحیفه کامله سجادیه" را از پدرش روایت می کند؛ پدرش بر او املا کرده و زید با دست خط خود آن را نوشته است".

پاسخ به یک پرسش: آیا زید ادعای امامت کرد؟

یکی از سۆالات اساسی در مورد شخصیت زید بن علی (علیه السلام) آن است که آیا وی خود را امام دانسته و مردم را دعوت به تبعیت از خود در امر جانشینی امام قبل کرده است؟ در پاسخ به این پرسش می توان به برخی از روایاتی که در این زمینه از ائمه (علیهم السلام) صادر شده است اشاره نمود:

در گفت و گوی مأمون عباسی با امام رضا (علیه السلام)، ایشان به مأمون چنین می فرمایند: "زید به خودش دعوت نمی کرد بلکه به آنچه مایه رضایت و خشنودی آل محمد (صلی الله علیه و آله) بود دعوت کرد".

یحیی، فرزند زید، در سخنی با گروهی از شیعیان تأکید می کند که پدرم عاقل تر از آن است که به ناحق ادعایی کند، بلکه ایشان گفت: شما را به آنچه مایه خشنودی آل محمد (صلی الله علیه و اله) است، دعوت می کنم. و منظور ایشان در این کلام امام جعفر صادق (علیه السلام) بود".

زید علل قیام خود را این گونه بیان می کند: "بر علیه بنی امیه قیام کردم؛ چون با جدم حسین (علیه السلام) جنگیدند و در واقعه حره به مدینه حمله کردند و به وسیله منجنیق به پرتاب سنگ و آتش به سوی خانه خداوند پرداختند"

در نتیجه به دست می آید که زید و فرزند شهیدش یحیی، قائل به امامت امام صادق (علیه السلام) بودند و برای خود ادعای امامت نکردند، اما بعدها فرقه زیدیه چنین ادعایی را مطرح کرد.

البته در این میان برخی از اسلاف زیدیه روایاتی را جعل کرده و به زید نسبت دادند تا نشان دهند ادعای امامت زید بن علی (علیه السلام) از سوی شخص زید صورت گرفته است.

گردآوری: بخش دین واندیشه آکاایران