آکاایران: آخرین لحظات رحلت پیامبر اکرم حضرت محمد (ص)

آکاایران: رحلت پیامبر اکرم حضرت محمد «ص»

«وَ مَا مُحَمَّدٌ إِلاَّ رَسُولٌ قَدْ خَلَتْ مِن قَبْلِهِ الرُّسُلُ أَفَإِن مَّاتَ أَوْ قُتِلَ انقَلَبْتُمْ عَلَی أَعْقَابِکُمْ وَمَن یَنقَلِبْ عَلَی عَقِبَیْهِ فَلَن یَضُرَّ اللّهَ شَیْئًا وَسَیَجْزِی اللّهُ الشَّاکِرِینَ». «آل عمران آیه ۱۴۴»

«محمد [ص‏] فقط فرستاده خداست‏؛ و پیش از او، فرستادگان دیگری نیز بودند؛ آیا اگر او بمیرد و یا کشته شود، شما به عقب برمی‏گردید؟ و هر کس به عقب باز گردد، هرگز به خدا ضرری نمی‏زند؛ و خداوند به زودی شاکران را پاداش خواهد داد».

غمی در سینه ام می جوشه امشب

چراغ آسمون، خاموشه امشب

گمونم پیرهنِ مشکیشو، زهرا «علیهاالسلام»

بجای مادرش، می پوشه امشب!

آخرین لحظات رحلت پیامبر اکرم حضرت محمد (ص)آخرین لحظات رحلت پیامبر اکرم حضرت محمد (ص)

رحلت یا شهادت پیامبر؟

یکی از مظلومیت های حضرت رسول این است که طبق معمول به کیفیت شهادت ایشان توجه نمی شود. کتاب های سیره و حدیث مرگ رسول خدا به وسیله زهر را تایید و ان رابا احادیث متواتر ذکر کرده اند از جمله:

ابن سعد می گوید در روایتی آمده است: پیامبر «ص» مسموم درگذشت و 63 ساله بود. این قول ابن عبده است.

شیخ مفید می گوید: او در مدینه روز دوشنبه دو شب باقیمانده از ماه صفر درسال دهم هجری درگذشت در حالیکه 63سال داشت.

علامه حلی شهادت رسول خدا رابه وسیله زهر ذکر می کند.

درکتاب جامع الرواه آمده است: پیامبر «ص» در مدینه مسموم درگذشت.

شیخ طوسی میگوید: رسول خدا دو شب باقیمانده از ماه صفر درسال دهم هجری مسموم درگذشت.

بیهقی از عبدالله بن مسعود روایت کرده است که وی گفت: اگر ۹ بار سوگند بخورم که رسول خدا کشته شده اشت برایم محبوبتر است از این که یکبار سوگند بخورم که او کشته نشده است به جهت این که خداوند او را پیامبر شهید قرار داده است.

حاکم نیشابور کشته شدن رسول خدا را تایید کرده است. آنجا که می گوید: شعبی گفته است: به خدا سوگند رسول خدا و ابوبکر با زهر کشته شدند و عمر و عثمان و علی بن ابیطالب با شمشیر کشته شدند و حسن بن علی با زهر و حسین بن علی با شمشیر کشته شد.

ابن مسعود کشته شدن پیامبر در سنه ۱۱ هجری تایید و تاکید کرده است.

رسول خدا «ص» فرمود: هیچ پیامبری یا وصی او نیست مگر ان که شهید میشود. و همچنین فرمودند: هیچکس از ما «اهل بیت» نیست مگر ان که مسموم یا مقتول خواهد بود.

پس شهادت حضرت رسول توسط زهر قطعی است.


حتما بخوانید :  حوادث و اتفاقات مهم پس از رحلت حضرت محمد (ص)


عالم امروز پر از ماتم و رنج و محن هست

گرد غم بر سر هر محفل و هر انجمن هست

این چه شور هست که بر پا شده در ارض و سماء

این چه سوز هست که در سینه هر مرد و زن هست

بانگ وفریاد به گوش آید از افلاک مگر

رحلت ختم رسولان و عزای حسن هست

آخرین لحظات رحلت پیامبر اکرم حضرت محمد (ص)آخرین لحظات رحلت پیامبر اکرم حضرت محمد (ص)

زمان رحلت پیامبر اکرم ص

پیامبر خدا «ص» در تاریخ 28 صفر سال 11 هجری در مدینه منوره چشم از جهان فرو بستند و به لقاء الله پیوستند. این در حالی بود که سر در سینه برادر خویش علی بن ابی طالب «ع» داشتند:

«ولقد قبض رسول الله…»؛ «…و رسول خدا در حالی قبض روح شد که سر بر سینه من نهاده بودو جانش در میان دستانم گرفته شد و من دستم را بر چهره ایشان کشیدم و من متولی غسل ان حضرت شدم و ملائکه مرا کمک می کردند ودر و دیوار خانه‏اش من از صدای آهسته آنان که بر او نماز می خواندند و گروهی بالای می رفتند و گوش من از صدای آهسته آنان که بر او نماز می خواندند خالی نمی شد تا ان که او را در ضریحش به خاک سپردیم…» «نهج البلاغه، فیض الاسلام: خطبه 88».

امام علی «ع» در غم رحلت پیامبر «ص» در حالی که حضرت را غسل می داد و کفن می کرد، چنین فرمود: «بأبی أنت و أمی یا رسول الله لقد انقطع بموتک…»؛ «پدر و مادرم فدای تو ای رسول خدا! همانا با مرگ تو از نعمتی محروم شدیم که با مرگ دیگران از ان محروم نمی شدیم و ان؛ نعمت نبوت و اخبار آسمانی بود.

مصیبت تو ان قدر بزرگ است که ما رابه خاطر تمام مصیبت های دیگر تسلیت می دهد و از این نظر، تو منحصر به فرد هستی و همه ی مردم در سوگ تو ماتم زده هستند و از این نظر عمومیت داری و اگر نبود که تو ما رابه صبر امر فرمودی و از جزع و ناله نهی نمودی، سرچشمه‏های اشک را خشک می کردیم و درد و غم ما همواره باقی می بودو اندوه ما زدوده نمی شد و اینها نیز برای تو اندک است، ولی مرگ را نمیتوان برطرف کرد، پدر و مادرم فدای تو باد! ما را نزد پروردگارت یاد کن ودر خاطر خود نگهدار!» «نهج البلاغه، فیض الاسلام، خطبه 226».

آخرین لحظات رحلت حضرت محمد «ص»

رسول خدا «ص» لحظاتی پیش از رحلت فرمود: «برای من کاغذ و دواتی بیاورید تا مکتوبی بنویسم که پس از من گمراه نشوید!» دراین لحظه، عمر بن الخطاب گفت: «این مرد هذیان می گوید و بیماری بر او غلبه کرده است! ما را کتاب خدا بست است! و شعار «حسبنا کتاب الله» که نقض کننده فرمایش نبی اکرم «ص» إنی تارک فیکم الثقلین… از همان مجلس ریشه گرفت.

پس از ان؛ در حالی که علی «ع» هنوز در حال غسل و تدفین پیامبر بود، گروهی در محلی به نام «سقیفه» جمع شدند ودر امر خلافت نزاع آغاز کردند و سرانجام ابوبکر را بعنوان خلیفه برگزیده، با او بیعت کردند و این، آغاز مسیری بود که به نوبه خود نتایجی به همراه داشت.

رحلت پیامبر مصیبت بزرگی برای اسلام و مسلمانان به شمار می‏رفت‏که تا ان روزگار نظیری برای ان اتفاق نیفتاده بود. حضرت علی «ع» به انجام غسل و کفن پیامبر مشغول شد و همراه بادیگر مسلمانان بر پیکر پاک ان‏ حضرت نماز گزارد و ان گاه او را در خانه‏اش، مقبره کنونی ان‏ حضرت به خاک سپرد. بهترین درودها و درود ها بر تو ای رسول خدا و برخاندان پاک و پاکیزه‏ات باد!

آخرین لحظات رحلت پیامبر اکرم حضرت محمد (ص)آخرین لحظات رحلت پیامبر اکرم حضرت محمد (ص)

رحلت حضرت محمد «ص» در چه روزی از هفته رخ داد؟

درباره این که رحلت پیامبر اکرم «ص» در کدام روز هفته بوده است بین عموم مسلمانان اتفاق نظر است و ان روز را روز «دوشنبه» و سال ان را نیز سال عموما یازدهم هجری قمری اعلام کرده اند.

اما درباره تاریخ رحلت پیامبر اکرم «ص» دو تاریخ معروف قید شده است؛ تاریخ مورد اتفاق اکثریت شیعه، روز دوشنبه 28 صفر سال 11 هجری قمری مصادف با 7 خرداد سال 11 هجری شمسی و 28 می سال 632 میلادی است.

اما اکثریت اهل تسنن روز 12 ربیع الاول سال 11 هجری قمری «مصادف با 18 تا بیستم خرداد سال 11 هجری شمسی یا هشتم تا دهم جوئن 632 میلادی» را روز رحلت پیامبر دانسته اند که ایراد وارد به این روز ان است که چنین روزی به هیچ عنوان با روز دوشنبه مورد اتفاق مسلمانان تطابق ندارد و منطبق با روزهای جمعه تا یک شنبه است.

نه تنها ماتم جان سوز پرچمدار توحید هست

که هستى شد سیه پوش امام ممتحن امشب

گهى گریم ز داغ جانگداز حضرت خاتم

گهى نالم چو نى در سوگ فرزندش حسن امشب . .

.

منبع : talab.org